karma-egitim-karmasasi

Karma Eğitim Karmaşası


Karma Eğitim Karmaşası

Günümüzde özellikle Türkiye’de kız erkek eşitliği tam anlamıyla sağlanmıyor maalesef. Kız çocuklarına hanımefendi ve edepli olmak tembihlenirken erkek çocuklarına erkek adamsın kız dediklerin elinin kiri, elini sallasan ellisi şeklinde bir yanlış önyargı öğretiliyor. Küçük yaşlarda bu düşüncelerle yetiştirilen çocuklar ilerleyen dönemlerde karma eğitime ayak uydurmakta zorluk çekiyorlar. İlk eğitim ailede başladığı için öğretmenler bu yargıları tam anlamıyla değiştirmeyi başaramıyor ne yazık ki.

Aile olarak çocuklarımıza ilk öğretmemiz gereken karşımızda bulunan kişinin cinsiyetine değil insan olmasına bakılması olmalıdır. Birbirinden uzak yetiştirilen çocuklar ilerleyen zamanda insan ilişkisi kurmakta zorlanmaktır. Bu bir çok psikolojik analizlerle ortaya çıkarılmıştır. Karma Eğitim Karmaşası olarak tabir ettiğim bu durum sürekli olarak kız ve erkek çocuklarının birbirinden uzak olması gerektiğini düşünen kişilere ters gelebilir ancak insan doğasında olması gereken bir çok olgu ancak kız ve erkekler bir aradayken gelişiyor. Bir çocuğun içerisindeki doğal sevgi ve şefkati geliştirmeye yönelik bir eğitim ile ilerleyen yaşlarda ‘’iyi insan’’ olarak var olacak bir toplum yaratmak oldukça mümkün. İnsani değerleri, sevgiyi ve saygıyı çocuklarımıza doğru bir şekilde öğretir ve örnek olursak bir arada okumaları konusunda hiçbir sorun olmayacaktır, aksine toplum olarak da daha ileri seviyelere çıkabiliriz. Eğitim demişken altını çizmemiz gereken en önemli konulardan biriside kadınların cinsel obje olarak görülmemesi için erken yaşta erkek çocuklarına bu eğitimi vermemiz gerektiğidir ! Karşınızdaki kadının ilerleyen zamanlarda bir anne olma yetisi olduğunu unutmayarak cennetin annelerin ayaklarına serili olduğunu da her daim hatırlatarak; yaratılanı sev yaratandan ötürü diyerek eşit, sevgi ve saygı dolu günler diliyorum…

Bir önceki yazımız olan Evli Bir Kadına Söylenmeyecek Sözler başlıklı makalemizde evlilik, kadın ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
72 paylasim, 78 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı