kasiniz-ile-dogru-orantida-su

Kasınız İle Doğru Orantıda Su İçmeyi İhmal Etmeyin!


Sağlıklı beslenmez ve yeteri kadar su içmezseniz yaptığınız egzersizlerden istediğiniz verimi alamazsınız. Spor ve egzersiz yapmak sadece kilo vermek veya daha fit bir görünüme ulaşmak için değil, aynı zamanda kemik, kas ve kalp damar sistemini korumak için de etkilidir. Aynı zamanda kendinizi depresyondan korumak, kan yağını sağlıklı bir seviyede tutmak, diyabet ve kanserden korunabilmek için de egzersiz ve spor yapmanız gerekir.

Düzenli spor yaparken beslenmenize dikkat etmezseniz, yapmış olduğunuz egzersizden istediğiniz verimi alamazsınız. Özellikle kas gelişimini sağlayan antrenmanların yapılabilmesi için uyku, beslenme, egzersiz ve su faktörlerinin bir arada olması gerekir. Vücutta bulunan kas kitlesi arttıkça su ihtiyacının da artarak ortaya çıkacaktır. Kas hücrelerinin %80’lik kısmını, yağ hücrelerinin ise %30’luk kısmını suyun oluşturduğunu unutmamamız gerekiyor. Egzersiz esnasında yakmış olduğunuz her bir kalori için ise 1 mililitre su tüketmeniz gerekir. Sağlıklı bir şekilde spor yapmak için mutlaka su içmelisiniz.

Birkaç egzersiz tüyosu paylaşmak gerekirse;

# Spora aç gitmeyin.

# Egzersiz yapmadan yaklaşık 1.5 saat önce mutlaka karbonhidrat tüketmeye çalışın.

# Kahvaltı yaptıktan sonra spor yapacaksanız, kahvaltınız da ekmek tüketimini ihmal etmemelisiniz.

# Kahvaltıdan önce veya akşam iş sonrasında spor yapacaksanız, karbonhidrat içeriği yüksek olan bir meyve, süt, yulaf ve kuru meyve tüketebilirsiniz.

# Spor yapmadan önce su içmeyi ihmal etmeyin.

# Spor yaparken her yarım saatte bir 1 bardak su içmeye özen gösterin.

# Spor sonrasında ilk 1 saat içerisinde tavuk, yağsız et, balık gibi protein kaynaklarının yanında salata veya meyve gibi antioksidan açısından zengin besinlere ve çorba, ekmek, makarna gibi karbonhidratları tüketebilirsiniz.

# Spordan yaptıktan sonra ilk 1 saat içerisinde idrar çıkışınız varsa bu durum yaptığınız spor sırasında yeteri kadar su içtiğinizin bir kanıtı olacaktır. Fakat idrar çıkışınız yoksa spor yaparken tüketmiş olduğunuz suyun yetersiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurduğunuz zaman su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz. O halde, kasınız ile doğru orantıda su içmeyi ihmal etmeyin!

Bir önceki yazımız olan Anne ve Bebekleri Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde bebek sağlığı, kadın sağlığı ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

112
106 Paylaşım, 112 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir