kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler

Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler


Ailenizden bir parça olarak gördüğünüz evcil hayvanınız ile birlikte yaşarken onların doğalarına aykırı birtakım durumlardan uzak durmanız, beslediğiniz hayvan için çok daha sağlıklı ve doğru bir tutum olacaktır. Yemek yerken yediğiniz yiyecekleri kedinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu çok doğal bir duygudur, fakat onlara hangi yemeği verdiğinize dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Peki, nedir bu kedilere verilmemesi gereken yiyecekler?

Çiğ Balık

Kedileri çiğ balık seven hayvanlar olarak biliriz. Fakat kediler çiğ balık yiyemez. Çiğ balık kedinizde B vitamini eksikliğine yol açacaktır ve mide problemleri ile sinir problemlerine sebep olacaktır.

Soğan ve Frenk Soğanı

Bu soğanlar alyum bileşimlerini içerdiği için kedinizde zehir etkisi yapabilir. Kedinizin bu yiyeceği yediğinden şüphe ediyorsanız, kedi kumunu kontrol edin ve herhangi bir kırmızılık tespit ettiğiniz durumda zaman kaybetmeden kedinizi veterinere götürün.

Çiğ Yumurta

Kediniz için yumurta, kahvaltı için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Elbette ki çiğ yumurtaları kedinizden uzak tutmalısınız. Çiğ yumurta kediler için ölümcül parazitler içeren büyük bir tehlikedir. Pişirdiğiniz yumurtayı da küçük miktarlarda vermeye dikkat edin.

Kemik

Bu yiyecek aslında çok bariz bir şekilde tehlikesini ortaya koyuyor. Kedinizi boğulma tehlikesi ile karşı karşıya getirmemek için ona kemik vermemelisiniz. Aynı zamanda kemik çiğnemek özellikle yaşlı kedilerde kedinizin dişlerine zarar verecektir. Zarar gören dişlerin yeniden yaptırılması ise sizin için oldukça pahalıya mal olacaktır. Zaten kedinize bu sancılı durumu çektirmeyi sizde istemezsiniz, öyle değil mi? 😉

Etlerin Yağ Artıkları

Güzel bir yemek ziyafetinden sonra artakalan yemekleri kedinize verme fikri çok paylaşımcı bir davranış gibi görünüyor olsa da, aslında kediniz için yapabileceğiniz yanlış bir harekettir. Kedinize verdiğiniz yağ atıkları onun pankreasını iltihaplandırabilir ya da sindirim sisteminde birtakım sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

Kafein ve Süt

Sabahları zor uyanan ve kendine gelebilmek için büyük bir telaşla çay, kahve ya da enerji içeceklerini yudumlayan biriyseniz, bunu yaparken içeceğinizi yere dökmemeyi dikkat etmelisiniz. Sevimli dostunuz döktüğünüz o kafeini tüketebilir ve kalp yetersizliği ya da gerginlik ile savaşabilir. Kedinizin ishal olmasını istemiyorsanız, ona asla süt vermemelisiniz.

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler bunlar! Şimdi sevimli dostunuzu bu yiyecek ve içeceklerden uzak tutarak ona günün menüsünü sunabilirsiniz. 🙂 Hoşça kalın…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

92
101 paylasim, 92 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı