kelligin-tedavisinde-buyuk-ilerleme

Kelliğin Tedavisinde Büyük İlerleme


Amerika’nın Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli olan araştırmacılar tarafından cilt sağlığı üzerine yapılan çalışma sonucunda yanlışlıkla kelliğin bilinmeyen bir nedenini daha keşfetmeyi başardı.

Cell dergisinde yayımlanan bu araştırmada, bağışıklık sistemini düzenleyen ‘Treg’ hücrelerindeki bozuklukların, bir bağışıklık hastalığı olan saçkıran ve diğer kellik hastalıklarına sebep olabileceği ifade edildi. Treg hücrelerinin cilt sağlığına etkisini mercek altına alan araştırmacılar, farelerde yapmış oldukları deney üzerinde bu hücrelerin saçın tekrar büyümesinde etkili olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan deneyde, ciltlerinden Treg bağışıklık hücreleri çıkarılan ve tıraşlanan farelerin saçlarının tekrar çıkmadığı gözlemlendi. Kök hücrelerin tek başlarına saçın tekrardan büyümesine neden olduğu görüşünün son derece yanlış olduğunu ortaya çıkaran bu çalışma, büyümenin yalnızca Treg hücrelerinin varlığında gerçekleştiğini ortaya çıkarmış oldu.

Araştırmanın baş bilim insanı Profesör Michael Rosenblum, saçların döküldüğü zaman tüm saç kökünün tekrar büyümek zorunda olduğunu ve bu süreci kök hücrelerinin gerçekleştirdiğini düşündüklerini, fakat Treg bağışıklık hücrelerinin de bu süreçte çok önemli bir rol oynadığını gözlemlediklerini belirtti.

KELLİK TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM

Profesör Michael Rosenblum, Treg hücrelerinin kellik üzerindeki etkisinin ortaya çıkmasının geliştirilecek tedaviler için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti. Saçın yeniden büyümesinde etkin rol oynayan kök hücrelerin yaraları iyileştirme özelliğine dikkat çeken araştırmacı grup, Treg hücrelerinin de bu süreçte rol oynadığını ifade etti. Araştırma grubu bu hücrelerin rolünü çok daha iyi anlayabilmek için çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Bir önceki yazımız olan Uzmanların Metabolizma Hızlandıran Tavsiyeleri başlıklı makalemizde diyet, metabolizma hızlandırma ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
89 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı