kelligin-tedavisinde-buyuk-ilerleme

Kelliğin Tedavisinde Büyük İlerleme


Amerika’nın Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli olan araştırmacılar tarafından cilt sağlığı üzerine yapılan çalışma sonucunda yanlışlıkla kelliğin bilinmeyen bir nedenini daha keşfetmeyi başardı.

Cell dergisinde yayımlanan bu araştırmada, bağışıklık sistemini düzenleyen ‘Treg’ hücrelerindeki bozuklukların, bir bağışıklık hastalığı olan saçkıran ve diğer kellik hastalıklarına sebep olabileceği ifade edildi. Treg hücrelerinin cilt sağlığına etkisini mercek altına alan araştırmacılar, farelerde yapmış oldukları deney üzerinde bu hücrelerin saçın tekrar büyümesinde etkili olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan deneyde, ciltlerinden Treg bağışıklık hücreleri çıkarılan ve tıraşlanan farelerin saçlarının tekrar çıkmadığı gözlemlendi. Kök hücrelerin tek başlarına saçın tekrardan büyümesine neden olduğu görüşünün son derece yanlış olduğunu ortaya çıkaran bu çalışma, büyümenin yalnızca Treg hücrelerinin varlığında gerçekleştiğini ortaya çıkarmış oldu.

Araştırmanın baş bilim insanı Profesör Michael Rosenblum, saçların döküldüğü zaman tüm saç kökünün tekrar büyümek zorunda olduğunu ve bu süreci kök hücrelerinin gerçekleştirdiğini düşündüklerini, fakat Treg bağışıklık hücrelerinin de bu süreçte çok önemli bir rol oynadığını gözlemlediklerini belirtti.

KELLİK TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM

Profesör Michael Rosenblum, Treg hücrelerinin kellik üzerindeki etkisinin ortaya çıkmasının geliştirilecek tedaviler için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti. Saçın yeniden büyümesinde etkin rol oynayan kök hücrelerin yaraları iyileştirme özelliğine dikkat çeken araştırmacı grup, Treg hücrelerinin de bu süreçte rol oynadığını ifade etti. Araştırma grubu bu hücrelerin rolünü çok daha iyi anlayabilmek için çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Bir önceki yazımız olan Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? başlıklı makalemizde ağız kokusu ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
89 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir