kendimizi-anlatmakta-neden-zorlaniyoruz

Kendimizi Anlatmakta Neden Zorlanıyoruz


İnsanların çoğu yeni tanıştıkları kişilere kendilerini tanıtırken, ya da kendileri ile ilgili önemli konuları anlatırken hep bir sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu sıkıntı ilerleyen zamanlarda bireyler arasında iletişim sıkıntısına ve bir anlaşmazlığa neden olmaktadır.

Peki diğer kişilere kendimizi anlatmakta neden zorlanıyoruz? Bunun başlıca sebebi kendimiz hakkında ve bildiklerimiz hakkındaki her şeyi en ufak detay vererek anlatmak isteğimizden kaynaklanmaktadır. Çünkü bilinçaltımızda yatan, ne kadar detay verirsek o kadar anlaşılır oluruz düşüncesi bizi bu zorunluluğa iter. Ama farkında olunmayan gerçek ise bu detaycılık karşımızdaki insanın aklının karışmasına ve bizim hakkımızda net bir düşünceye sahip olamamasını sağlar. Klasik ve standart cümleler kurmak yerine, insanın kişiliğine has bir şekilde kendini ifade etmesi daha başarılı bir anlatım gerçekleştirmemizi sağlar.

Karşımızdaki insandan farklarımızı anlatmaya çalışmak, ilk etapta üstünlüklerimizi anlatma çabası yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri. Bu sayede iletişim kurduğumuz kişi üzerinde olmadığımız biri gibi görünmemize neden olabiliriz. Bu durum kendinizi ifade etmekten öteye kendiniz dışında başka bir kişiliğe bürünerek karşımızdaki kişiden üstün olduğumuzu kanıtlama çabasına girer. Bunun yerine genel olarak kendimizden bahsederken, eksikliklerimiz ve artılarımızı abartmadan ve eksiltmeden düzgün cümlelerle anlatmak, nasıl bir kişiliğe sahip olduğumuzu anlatmak konusunda bize daha yardımcı olacaktır.

Anlatmak istediklerimizi vücut dilimizle ve hareketlerimizle senkronize ederek daha etkili bir anlatım gerçekleştirebiliriz. Anlatmak istediklerinizi ifade ederken eğer vücut dilini abartıp çok sık bir şekilde ellerinizi, kollarınızı hareket ettiriyor, ayakta duruyorsak çok sık hareket etmemiz ayaklarımızı ya da bacaklarınızı oynatmanız, durduğunuz yerde sallanır gibi hareket etmeniz karşınızdaki sizi dinleyen kişinin dikkatini dağıtacaktır. Yine bu durum da karşınızdaki kişinin sizi anlamamasına yol açacaktır. Ve aşırıya kaçan bir tutum içinde anlatmak istediklerinizi ifade etmeniz insanların sizi dinlerken ciddiye almamalarına neden olacaktır.

Kısacası sağlıklı bir iletişim, sağlıklı bir anlatımdan geçmektedir. Elbette kendinizi anlatırken beden dilinizi de anlatımlarınızla uyumlu hale getirerek iletişim halinde olduğunuz kişiyle daha sağlıklı bir şekilde kendinizi ifade etmenizi sağlayacaktır. Bu anlatıma sahip olmanız ise kendinizi düzgün cümlelerle ifade edebilmenize, bu cümleleri kurarken de aşırıya kaçmamanıza bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan İstediklerinizi Nasıl Elde Edersiniz? başlıklı makalemizde kariyer, kişisel gelişim ve planlama hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
92 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı