Kendinizi Yorgun Hissediyorsanız Değiştirmeniz Gereken 9 Alışkanlık


İş hayatının yoğunluğu, stresi, evinize ve ailenize ayırdığınız zamanın getirmiş olduğu yoğun koşturma belli bir süreden sonra kendinizi yorgun hissetmenize neden olur ve enerji seviyenizin düşmesine etki ederek sürekli olarak kendinizi daha yorgun hissederseniz.

Evet, hayat yorucu ama hayatın bu temposuna ayak uydurabilmek ve enerjimizi düzenleyerek en sağlıklı şekilde kullanabilmekte sizin elinizde olduğunu unutmayın. Düzenli bir uyku, sabah 10 dakika bile olsa yapacağınız egzersizler, düzenli ve dengeli beslenme, güne erken başlamak hepsi sizin yaşamda edindiğiniz alışkanlıklara bağlı olarak gelişmekte. Alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, yaşam kalitenizi arttırmanız için asla geç değil. Birazcık sabır ve azim ile enerjinizi yükseltecek alışkanlıkları kazandıktan sonra enerjinizi ve yaşam kalitenizi arttırmış olursunuz.

Kendinizi Yorgun Hissediyorsanız Değiştirmeniz Gereken 9 Alışkanlık

1# Zinde bir güne başlamak istiyorsanız güne nasıl başladığınız son derece önemli. Sabah yataktan kalktınız hemen perdeleri açarak ışıkların odanızdan içer girmesine izin verin. Ve 10 dakika derin nefes alarak hatta diyagram egzersizleri ya da ufak egzersiz hareketleri ile güne zinde başlamak için ilk adımı atmış oluyorsunuz. Ya şimdi sabah sabah kim bunları yapacak demeyin adım atmadan faydasını asla göremezsiniz. Tembellik yapmaya gerek yok 😉

2# Sabah kahvaltısının çok önemli olduğunu elbette biliyorsunuzdur ama yine de belirtelim sabah kahvaltısının size sağlamış olduğu enerji sizi günün temposuna hazırlar ve kendinizi daha zinde hissetmenize en büyük destek sağlayan faktörlerden biridir.

3# Yorgunluk belirtisi tetikleyen faktörlerden biride demir eksikliğidir. Demir eksikliği, vücuda oksijenin yayılmasını sağlayan kırmızı hücrelerinin kan hücrelerinde bulunmamasından kaynaklıdır ve bu da bitkin, yorgun hissetmenize neden olur. Demir içeren besinleri gün içerisinde tüketmeye mutlaka özen gösterin.

4# Vücudunuzun bol bol suya ihtiyacı olduğunu ve su içmenin sağlıklı bir vücut için temel kurallardan biri olduğunu kendinize hatırlatın ve günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Su, vücudunuzun sağlığı kadar enerjinizi de olumlu yönde etkileyecek olup şeker içeren içeceklerden olabildiğince uzak durun.

5# Demir alımının yanı sıra vücudunuzun enerji sağlaması için potasyum, çinko, B vitaminleri, fosfor, magnezyumun da tükettiğiniz besinlerde olması gerekiyor. Magnezyumun uyku düzeninizi sağlayacağını da belirtelim.

6# Yemek saatlerinize dikkat etmelisiniz çünkü geç saatte yemek ya da yağ ve şeker oranı yüksek olan gıdalar atıştırmak hazmı zorlaştıracağından ve sağlık için olumsuz etkiler yarattığından dolayı beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz.

7# Yaşamınızda kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri iş ile ev yaşantınızı birbirine karıştırmamak olacaktır. İşten çıktığınızda iş yerinde yaşanan problemleri ve o günün yoğunluğunu orada bırakmanız enerjinizi olumlu yönde etkileyecektir. İşyerinizden çıktığınızda stresi işyerinin kapısında bırakmayı unutmayın 😉

8# Kahveyi çok seviyorsunuz ancak kahve tükettiğiniz saatlerin geç olmaması uyku düzeninizi sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca alkol kullanıyorsanız ve alkolün sizi rahat bir uyku çekmeniz için aracı olduğunu düşüyorsanız evet uykunuz hemen gelebilir ancak derin bir uyku çekmenize engel oluşturur.

9# Bol miktarda lif içeren besinleri tüketin. Meyve, bakliyat, tahıl ve sebze gibi lif içeren besinler enerjinize destek olacağı gibi kabızlık ve halsizliğinize karşı etkili rol üstlenir.

Bir önceki yazımız olan Antibiyotik Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde erkek sağlığı, kadın sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

126
120 paylasim, 126 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı