keten-tohumu-yagi-ve-faydalari

Keten Tohumu Yağı ve Faydaları


Keten Tohumundan elde edilen yağ, keten tohumu kadar faydalı olmakla birlikte içeriğinde barındırdığı Omega 3 ve Omega 9 yağ asitleri ile sağlık bakımından mucizevi etkileri olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Keten Tohumu Yağı sadece omega açısından zengin bir kaynak olmakla kalmayıp yanı sıra B6 vitamini, bakır, magnezyum, fosfor, folat, lesitin ve manganez içeriğiyle de zengindir. Sağlık bakımından birçok faydası bulunmakta olan keten tohumu yağının özellikle kolon kanseri ve meme kanseri başta yer almak üzere kanser hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşıdığı ve hastalıklara karşı savaştığı yapılan araştırmalarla belirtilmiştir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları nelerdir?

Kansere Karşı Savaşır

Yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda Keten Tohumu Yağı, prostat kanseri, kolon kanseri ve meme kanserine riskine ve hastalığına karşı savaştığı bilinmekle birlikte hormonlar nedeniyle etkilenerek oluşabilecek kanserlerin önlenmesinde etkili olmaktadır.

Sindirim Sistemini Düzenlemede Yardımcıdır

Keten Tohumu Yağı, yüksek lif oranı ile sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamada yardımcı görev üstlenmektedir. Kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıkları önlemede yardımcı olan Keten Tohumu Yağı aynı zamanda kolon kanseri riskini minimize etmede de oldukça önemli bir görev üstlenmektedir.

Lif bakımında zengin olan Keten Tohumu Yağı yerine daha zengin lif tüketimi sağlamak için Keten Tohumunu tüketmek gerekmektedir.

Kalbi Korur

Beyaz kan hücrelerinin kan damarlarının iç kısımlarına yapışmasını önlemede son derece önemli olan Keten Tohumu Yağı bu özelliği ile plakların çökmesini önleyerek kan damalarının sertleşmesinin önüne geçmektedir. Düzenli olarak Keten tohumu yağı tüketerek düzensiz kalp atışı yani aritmi ya da kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları tedavi etmede önemli rol aldığını söyleyebiliriz.

Tırnakları Güçlendirir

Tırnakların güçlenmesi ve sağlığı gün içerisinde tüketmiş olduğumuz kalsiyum ve protein oranıyla ilişkilidir. Gün içerisindeki beslenme alışkanlığınıza keten tohumu yağı ekleyerek günlük kalsiyum ve protein ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz. Düzenli olarak Keten Tohumu Yağı tüketerek sağlıklı ve güçlü tırnaklara kavuşmanız kaçınılmazdır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Eğer fazla hareket etmiyor ve kilo vermede sorun yaşıyorsanız Keten tohumu yağı içeriğindeki yağ asitlerinin zenginliği ile metabolizmanın hızlı çalışmasını destekleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır. Elbette hareketsiz bir yaşamın sağlığımızı olumsuz yönde etkilediğini tekrar belirtmiş olalım. Egzersiz ve düzenli keten tohumu yağı tüketimi ile daha sağlıklı ve de dengeli bir şekilde kilo vermeniz ise kaçınılmaz.

Sinir Sistemini Onarmada Etkilidir

Zengin ve doğal yağ asitleri ile Keten Tohumu Yağı, sinir sistemini düzenleyerek yatıştırmaya, sinir hasarlarını onarma da etkilidir. Ayrıca sinirlerde oluşan karıncalanma ya da hissizlik gibi rahatsızlıkları doğal içeriği ile engel olmada önemli rol oynar.

Saçları Besleyerek Güçlendirir

Saç dökülmesi, saçların cansız ve mat gözükmesi, saç derisi problemleri gibi problemleri yaşıyorsanız Keten Tohumu Yağı içeriğindeki mineraller ve vitaminler ile saç sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca egzama, sedef gibi rahatsızlıkları da önleme de Keten Tohumu Yağı tavsiye edilmekte ve önerilmektedir.

Yaşlanma Karşıtıdır

İçeriğinde bolca bulunan Omega 3 yağ asitleri ile vücut için oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Anti-aging etkisi ile cilt ve vücut gençliğini, güzelliğini koruma da büyük öneme sahiptir. Hücre yenilenmesini destekleyerek cildin onarılmasını hızlandırır.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımında Bebe Yağının Faydaları başlıklı makalemizde bebe yağı ve bebe yağı faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
80 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir