Kezzaplı Saldırıya ‘Kısas Kararı’


İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre, ülkenin güneybatısında bulunan Kehguliye ilçesi Başyargıcı Mecid Keremi, kezzap ile saldırı düzenleyen kadın ile ilgili kısas hükmünün uygulanmasına yönelik kararın Yüksek Mahkeme tarafından onaylandığını açıkladı. Başyargıcı Mecid Keremi, saldırının benzeri uygulanarak cezalandırılmasına karar verilen mahkumun aynı zamanda 7 yıl hapis ve para cezasına çarptırıldığını belirtti.

SOL GÖZÜNÜ KÖR ETTİ

İsmi açıklanmayan saldırgan kadının, 21 Eylül 2014 tarihinde ülkenin güneybatısında bulunan Dehdeşt kentinde Sima adındaki bir kadının yüzüne kezzap atarak sol gözünün kör olmasına sebep olduğu belirtildi. İran’da daha önce de kezzap ile düzenlenen saldırılara ilişkin kısas hükümlerine yer verilmişti.

SON ANDA AFFETMİŞTİ

Bunlardan ilki 2002 yılında başkent Tahran’da, üniversiteden arkadaşı olan Emine Behrami’nin yüzüne kezzap atarak gözlerinin kör olmasına ve yüzünün tanınmaz hale gelmesine sebep olan Mecid Movahedi ile ilgili verilen kısas kararıydı. Karar tam uygulanmak üzereyken saldırıya uğrayan aynı zamanda saldırganın arkadaşı olan Emine Behrami, kendisini kezzapla ağır yaralayan Mecid Movahedi’yi son anda affetmişti.

İLK KEZ 2015 YILINDA UYGULANDI

Ülkede kezzap saldırısında kısas cezası ilk kez 2015 yılında uygulanmıştı. 2005 yılında Hamid S. isimli bir kişi Davud Roşanay’a kezzap ile saldırmış ve saldırı yüzünden Davud Roşanay bir gözünü ve bir kulağını kaybetmişti. İran mahkemesi ise bu saldırı üzerine zanlı hakkında kısas kararını uygulamıştı.

Bir önceki yazımız olan Justin Bieber T-Mobil Super Bowl Reklamındaki Dansıyla Büyüledi başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

91
89 paylasim, 91 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı