kilo-alma-programi

Kilo Alma Programı Uygularken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler


Kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo almak için uzman diyetisyenden yardım alarak kendi vücut tipinize ve bünyenize göre kilo alma programlarını uygulamanız gerekir. Kilo alma programı uygularken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlar;

# Düzenli uyku

# Günlük su tüketimi

# Kilo aldıran ağırlık egzersizleri

Zayıf insanların kilo alması, kilo vermeye çalışan insanlara göre çok daha zor bir süreçtir. Bu yüzden kendinizi psikolojik olarak bu uzun ve zorlu sürece alıştırmalı ve gereken özeni göstermelisiniz.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, günde 3 ANA ÖĞÜN ve 2 KÜÇÜK ARA ÖĞÜN tüketmeniz gerekir. Buna ek olarak atıştırmalıklarınızı fındık, kuru üzüm ve ceviz gibi kalorisi yüksek besinlerden yana seçmelisiniz.

Yemeklerden sonra tatlı tercihlerinizi fazla kalorili olanlardan yana kullanmanız gerekir. Akşam yemeklerinizde nişasta ve karbonhidrat açısından zengin olan pilav ve makarna gibi besinleri tercih etmeye çalışın. Yemeklerinizi yaparken yağ olarak tereyağı kullanmaya özen gösteriniz.

Sürekli aynı besinleri tüketmeyin! Çünkü bu durum bir zaman sonra midenizi sıkacaktır ve yeme isteğinizi azaltacaktır. Kilo alımını yavaşlatmamak için daha çeşitli besinlerle hem sofranızı hem de midenizi şenlendirebilirsiniz.

Günlük su tüketimi çok önemlidir, fakat bunun yanı sıra sıkma meyve sularını da tüketmeye özen göstermelisiniz. Sigara içiyorsanız, biran önce sigarayı bırakın. Hem sağlığınız için hem de iştahınızı kapatmamak için sigarayı bırakmalısınız.

Her zaman pozitif ve mutlu olmaya çalışın. Çünkü ruh haliniz kilo alıp verme gibi durumlarda sizi etkileyecek oldukça önemli bir faktördür. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo almak için düzenli olarak kas yapınızı güçlendirmeniz gerekir. Bu nedenle ağırlık aletleri ile birlikte egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bol proteinli besinleri tüketmeniz gerekir. Bunlar;

# Patates,

# Yumurta,

# Et,

# Süt,

# Tavuk,

# Baklagiller gibi yiyeceklerdir.

Bu bilgilere dikkat ederek ve uzman bir diyetisyenden destek alarak sağlıklı kiloların size doğru gelmesini sağlayabilirsiniz. Aklınızda ‘bütün ıvır zıvırları yemeliyim’ gibi yanlış düşünceler olmasın. Unutmayın ki, kilo alırken bile sağlığınızı korumalısınız. Önemli olan yağ değil, kas ve su kütlenizi arttırmak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İlkbahar Gelmeden Kilolara Elveda başlıklı makalemizde diyet, kilo vermek ve zayıflamak hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

114
110 Paylaşım, 114 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir