kilo-vermenize-engel-olan-hastaliklar

Kilo Vermenize Engel Olan Hastalıklar


Diyet yapmaya karar verdiniz ve diyetiniz ilk iki haftasını başarıyla tamamladınız, kilo da verdiniz ancak aradan bir iki hafta daha geçti ve kilo vermeniz yavaşlamaya ya da durmaya başladı. İşte tam bu durumda dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmalıyız! Diyetinizin tüm kurallarına uyuyorsunuz ancak kilo kaybınız durduysa bunun altın yatan neden Kilo Vermenize Engel Olan Hastalıklar olabilir.

Kansızlık: Genel olarak kadınlarda yaygın olan kansızlık olması vücutta yeterli miktarda demir olmaması, metabolizmanın ihtiyacı olan enerjiyi toplaması zorlaşacaktır ve bu duruma bağlı olarak sinirli olmak, halsiz hissetmek ve yorgun olmak gibi sorunlara da neden olabilmektedir. Tüm bu rahatsızlıklara da bağlı olarak enerji ihtiyacını karşılamak için daha fazla besin tüketimi söz konusu olabiliyor ve bu da kilo alımını tetikleyebilir.

Hormonel Bozukluklar: Hormonel bozukların başında insülin ve tiroit gelse de büyüme hormonu, kortizol, progesteron, aldesteron, prolaktin hormonlarda vücudumuzun dengesini sağlamakla görevlidirler. Bu hormonlardan oluşabilecek bozukluklar metabolizmayı olumsuz olarak etkileyerek Kilo Vermenize Engel Olan Hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Hormonel bozukların belirtisi olarak normal beslenme düzeninde artış olması, vücutta şişkinlik ve ağrıların meydana gelmesi, sağlıklı olmayan besinlerin tüketilmesi, adette düzensizlik ve uyku problemlerini gösterebiliriz.

Hipotiroidi: Tiroit bezinin düzgün çalışmaması sonucunda ortaya çıkar ve yeterli miktarda tiroit hormonu üretilemediğinden metabolizma yavaşlamaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte kilo vermekte güçleşmektedir.

Polikistik Over Sendromu: Genellikle doğurganlık zamanında olan kadınlarda sık görülmekte olup hormonel bir bozukluktur. Vücutta oluşan tüylenmelerdeki artış, adette düzenlik veya adet periyodlarının uzun sürmesi, sivilcelerin oluşması ve obezite Polistik Over Sendromunda sık görülen belirtiler arasındadır.

İnsülin: Glikoz kan dolaşımında azaldığında, pankreastan insülin salınımı durmakta ve insüline karşı direncinizin oluşması ile birlikte insülin hormonun hareketlerine hücreler tepki verememektedir. Neticede, hücreler glikozu düzgün alamıyor ve kan dolaşımında glikoz sürekli yüksek seviyelerde kalarak pankreastan insülinin devamlı olarak salınmasına etki ediyor. İnsülin direnci ile birlikte kan dolaşımında ve enerji açlığı olan hücrelerde yüksek seviyede insülin ve glikoza sebep olarak açlıkta artış ortaya çıkmaktadır.

Kilo Vermenize Engel Olan Hastalıklar bir uzman tarafından tespit edildiğinde sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Bulaşık Yıkamak Ömrü Uzatıyor başlıklı makalemizde mutfak, pratik bilgiler ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
90 Paylaşım, 91 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir