kimyasal-peeling-nedir

Kimyasal Peeling Nedir?


Kış aylarının bittiği ve yaz aylarının yaşandığı bu günlerde en fazla özen göstermeniz gereken şeylerden biri cildinizdir. Peki, kimyasal peeling nedir?

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek ve cildin görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulamasına verilen addır. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanmaktadır.

Kimyasal Peeling Uygulamasında Amaç Nedir? Neler Tedavi Edilebilir?

Güneş ve yanık gibi faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı ciltte çıkan lekeler, karaciğer lekeleri, cilt üzerindeki çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık ya da yüzde ortaya çıkan koyu renkli lekeler, aynı zamanda melazma denilen hormonal ya da gebelik lekeleri kimyasal peeling uygulaması ile kolayca düzeltilebilir. Hatta ve hatta tamamen iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye de yardımcı olmaktadır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ile rengi çok daha düzgün ve çok daha homojen olur.

Kimyasal Peeling Uygulaması ile Neler Tedavi Edilemez?

Derideki gevşeme ve sarkmalar ne yazık ki bu uygulama ile düzeltilemez. Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme ve kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz. Ayrıca uygulama gözkapağı düşüklüğü sorununda etkili olmamaktadır. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilen uygulama, küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkili olmaktadır.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Yüz, göğüs, boyun, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilir. Hastane şartlarında kimyasal peeling uygulaması yapılır. Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uzman doktor tarafından uygulama yapılır. İşlem yapılırken hastanın cildinde 5-10 dakika sürebilen hafif yanma ve batma hissi olabilmektedir. İşlem sonrasında hasta normal günlük yaşama dönülebilmektedir. İstenilen sonuç için birkaç seans ihtiyacı gerekebilir.

Kimyasal Peeling Sonrasında Beklenebilen Durumlar Nelerdir?

Kimyasal peeling, derinliğine bağlı olarak hafif ya da güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşturabilir. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklık ve hafif soyulmalar yaşanabilir. Derin tiplerde ise ödem ve deride gerginlik hissinin yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumu normal bir durumdur. Bu oluşan tabaka 7-10 gün içerisinde soyulur.

Peeling İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Cilt yüzeyinde ortaya çıkan kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır.
  • Doktor tarafından önerilen nemlendirici preparatlar mutlaka kullanılmalıdır.
  • Uygulama yapılan cildin güneşten korunmasına dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Şiş Gözler Artık Sorun Değil! başlıklı makalemizde cilt bakımı, göz bakımı ve göz çevresi bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

77
72 paylasim, 77 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı