kis-lastigi-kullanimi-nasil-olmalidir

Kış Lastiği Kullanımı Nasıl Olmalıdır?


Havaların hızla soğuması, sağanak yağış ve pamuk gibi yağan kar yağışının başlaması araç kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu tabi ki kış lastiği olmalıdır. Peki, kış lastiği kullanımı nasıl olmalıdır? İşte cevabı…

Güvenli bir yoluculuk için aracınızın her parçasını kontrol etmelisiniz. Aracınızdaki parçaların doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Özellikle aracınıza hareket imkanı veren tekerleklerin kış mevsiminde doğru seçilmesi olası kazaları önlemek açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

KIŞ LASTİĞİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

Kış lastiği: Üzerinde M+S işareti olan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacı ile belirlenmiş, üst yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüne verilen addır. Kış mevsiminde sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerde kış lastiği yerine geçer. Kış lastikleri 7 ºC’nin altında bulunan sıcaklıklarda kullanılabilir. Islak, karlı, çamurlu zeminlerde ise normal lastiklere göre çok daha iyi yol tutuşu sağlayarak güvenli bir yolculuk yapmanızın altın kuralıdır. Kısacası kış lastiği yalnızca kar yağdığı zamanlarda değil, hava sıcaklığı belirli bir seviyenin altına düştüğü zamanda kullanılabilen bir lastik türüdür.

KIŞ LASTİĞİ NASIL SEÇİLİR?

Kış lastiği alırken aracınıza uygun olan lastik boyutunu seçmeniz gerekir. Eğer aracınızın lastik boyutunu bilmiyorsanız; aracınızın kullanma kılavuzuna bakarak öğrenebilirsiniz. Lastiğin kış lastiği olduğunu ise üzerinde bulunan M+S işaretinden kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Lastiğinizi seçerken performans ve fiyat dengesini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Lastik seçimi yaparken taşıyacağınız ağırlığa uygun lastik seçmeniz gerekir. Yoksa seçtiğiniz lastiğiniz zamanla hasar görebilir. Kış lastiğinin de kullanım ömrü vardır. Satın alırken üretim tarihine dikkat etmelisiniz. Yalnızca bir ya da iki değil, dört tekerinde lastiğini de kış lastiği olarak değiştirmeniz gerekir.

KIŞ LASTİĞİ HAYAT KURTARIR!

Kış lastiği ile yolculuk yaparken buzlu ve kaygan zeminlerde fren yaptığınız zaman kayma oranınızı ve kaza yapma riskinizi en aza indirmiş olacaksınız. Bu nedenden dolayı kendi güvenliğiniz ve trafikteki diğer insanların güvenliği için kış aylarında mutlaka kış lastiklerini kullanmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, aracınızın güvenliği sizin güvenliğinizdir.

Bir önceki yazımız olan Yangın Faciasında Yangın Merdiveni Sorunsalı başlıklı makalemizde gündem ve magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
96 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı