Kışa Uygun Cilt Bakımı


Kış soğuklarında kuruyan cildiniz ilerleyen aşamalarda pul pul görünmeye ve kızarıklık oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Elbette ki bu sizin için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelecektir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı kışa uygun cilt bakımı yaparak cildinizi ölü deriden arındırıp nemlendirmeniz gerekir. İşte bu yüzden sizlere kahverengi şeker, Hindistan cevizi yağı ve tarçın yağı ile hazırlanarak yapılan cilde peeling etkisi olan bir maske hazırladım.

Gerekli Olan Malzemeler:

# 1/2 fincan kahverengi şeker

# 1/2 fincan organik Hindistan cevizi yağı

# 2-3 damla tarçın uçucu yağ

Peeling Maskesi için 1. Adım

Hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Çünkü bu şekilde karıştırma işlemini çok daha kolay bir hale getireceksiniz. Hindistan cevizi yağına 2-3 damla tarçın uçucu yağ ekleyin ve güzel bir şekilde karıştırın. Tarçın uçucu yağı elinizde yoksa tarçın tozu da kullanabilirsiniz. Fakat bu maske için tarçın uçucu yağı çok daha fazla etkili olacaktır. Tarçın tozların etkisi nereden temin edildiğine ve baharatın dolabınızda ne kadar süre beklediğine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Uçucu yağlar, bitkinin en güçlü iyileştirici bileşenlerini tek bir yağa çeviren yüksek oranda konsantre olan yağ özelliğini taşır.

Peeling Maskesi için 2. Adım

Hindistan cevizi yağı ve tarçın karışımına kahverengi şekeri ilave edin ve iyice karıştırın.

Peeling Maskesi için 3. Adım

Güzelce karıştırdığınız bu karışımda küçük miktarda Hindistan cevizi yağı küçük parçalar halinde kalabilir. Fakat endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü karışımı cildinize uyguladığınız zaman bu parçalar hemen eriyecektir.

Peeling Maskesi Uygulanması

Avuç içinize karışımdan bir miktar alın ve iki elinizi birbirine sürterek biraz ısıtın. Yumuşak ve dairesel hareketler ile yüzünüze ve hatta vücudunuza bu doğal karışımı uygulayabilirsiniz. Tabi ki maskeyi uygulamadan önce cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Karışımı gözlerinizden uzak tutmaya özen gösterin.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var! Bu maskeyi eğer ki duş ya da küvette yapıyorsanız, yüzeyler kaygan bir hale gelecektir. Bu yüzden olası bir düşüşü önlemek için maske uygulamanız bittikten sonra sabunla yüzeyleri yıkamayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kadın Cilt Bakımı İçin Doğal Tavsiyeler başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, gül suyu ve makyaj temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

79
76 Paylaşım, 79 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir