kisilik-bozuklugu-tedavisi

Kişilik Bozukluğu Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?


Psikolojide sıkça merak edilen konulardan birine değinmek istedim. Bazen karşımızdaki kişiye hakaret etmek için kullandığımız terimlerin aslında çok ciddi psikolojik rahatsızlıklar olduğunu bilmenizi isterim. Peki, kişilik bozukluğu nedir ve tedavisi nasıl yapılır?

Kişilik bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişinin bazı insan ilişkilerinde kendini değerlendirmesinde yaşadığı birtakım zorluklar ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişilik bozukluğunun ortaya çıkmasında ise ailenin büyük bir etkisi vardır.

Kişilik Bozukluğu Rahatsızlığı Olan Kişilerin Zorluk Çektiği Bazı Durumlar

Kişilik bozukluğu rahatsızlığı olan kişilerin en fazla sıkıntılı olduğu ko†nu; kendi kendilerine psikolojik bir yardım talep etmemeleridir. Bu gibi bir rahatsızlığı olan kişiler içinde bulunduğu kişilik bozukluğu ile günlük hayatı ve gerçekleri çok farklı bir şekilde algılamaktadır. Ve asıl sorunun kendi bakış açısından kaynaklandığını fark edemezler. Bu noktada en çok dikkat etmesi gereken kişiler, kişilik bozukluğu hastasının ailesi ve yakınlarıdır. Ayrıca kişilik bozukluğu rahatsızlığı olan kişinin doktoru da dikkatli bir şekilde davranmalıdır. Eğer kişilik bozukluğu rahatsızlığı tedavi edilmez ise; hastanın iş hayatında, aşk hayatında, sosyal yaşantısında ve günlük olarak yapılması gereken en basit işlerinde bile başarılı olması imkansız denecek kadar azdır.

Kişilik Bozukluğunun Çeşitleri Nelerdir?

Depresif kişilik bozukluğu olarak tanımlanan bu rahatsızlıkta hasta kendini devamlı melankolik bir ruh hali içinde bulmaktadır. Karamsarlık, özgüven eksikliği, olaylara sürekli kötü açıdan bakma ve kendine acıma hissi bu rahatsızlığın en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Paranoid kişilik bozukluğu ise; hasta, insanların hal ve hareketlerinde devamlı kötü bir niyet aramaktadır. Bu nedenden dolayı da hasta hiç kimseye güvenemez ve hiçbir yakın arkadaşı veya sırdaşı olmaz.

Pasif-agresif kişilik bozukluğu ise; kişilik bozukluğu çeşitleri arasında aslında en tehlikeli ve fark edilmesi en zor olan türdür. Hasta açık seçik bir şekilde olmasa da yapılacak işleri engelleme, erteleme ve özgüvensiz biri olarak görünecektir. Aynı zamanda saplantılı, narsistik ve histrionik kişilik bozukluğu çeşitleri de vardır.

Kişilik Bozukluğu Rahatsızlığında Tedavi Yöntemi

Çoğunlukla bütün kişilik bozukluğu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan en temel ve birincil tedavi şekli psikoterapi yöntemidir. İkincil tedavi şekli ise düzenli ilaç kullanımıdır. Bazı hastalarda bu iki tedavi yöntemi bir arada kullanılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri başlıklı makalemizde çocuk psikolojisi ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

108
104 Paylaşım, 108 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir