kisilik-bozuklugu-nedir-ve-tedavisi-nasil-yapilir

Kişilik Bozukluğu Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?


Psikolojide sıkça merak edilen konulardan birine değinmek istedim. Bazen karşımızdaki kişiye hakaret etmek için kullandığımız terimlerin aslında çok ciddi psikolojik rahatsızlıklar olduğunu bilmenizi isterim. Peki, kişilik bozukluğu nedir ve tedavisi nasıl yapılır?

Kişilik bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişinin bazı insan ilişkilerinde kendini değerlendirmesinde yaşadığı birtakım zorluklar ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişilik bozukluğunun ortaya çıkmasında ise ailenin büyük bir etkisi vardır.

KİŞİLİK BOZUKLUĞU RAHATSIZLIĞI OLAN KİŞİLERİN ZORLUK ÇEKTİĞİ BAZI DURUMLAR

Kişilik bozukluğu rahatsızlığı olan kişilerin en fazla sıkıntılı olduğu konu; kendi kendilerine psikolojik bir yardım talep etmemeleridir. Bu gibi bir rahatsızlığı olan kişiler içinde bulunduğu kişilik bozukluğu ile günlük hayatı ve gerçekleri çok farklı bir şekilde algılamaktadır. Ve asıl sorunun kendi bakış açısından kaynaklandığını fark edemezler. Bu noktada en çok dikkat etmesi gereken kişiler, kişilik bozukluğu hastasının ailesi ve yakınlarıdır. Ayrıca kişilik bozukluğu rahatsızlığı olan kişinin doktoru da dikkatli bir şekilde davranmalıdır. Eğer kişilik bozukluğu rahatsızlığı tedavi edilmez ise; hastanın iş hayatında, aşk hayatında, sosyal yaşantısında ve günlük olarak yapılması gereken en basit işlerinde bile başarılı olması imkansız denecek kadar azdır.

KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Depresif kişilik bozukluğu olarak tanımlanan bu rahatsızlıkta hasta kendini devamlı melankolik bir ruh hali içinde bulmaktadır. Karamsarlık, özgüven eksikliği, olaylara sürekli kötü açıdan bakma ve kendine acıma hissi bu rahatsızlığın en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Paranoid kişilik bozukluğu ise; hasta, insanların hal ve hareketlerinde devamlı kötü bir niyet aramaktadır. Bu nedenden dolayı da hasta hiç kimseye güvenemez ve hiçbir yakın arkadaşı veya sırdaşı olmaz.

Pasif-agresif kişilik bozukluğu ise; kişilik bozukluğu çeşitleri arasında aslında en tehlikeli ve fark edilmesi en zor olan türdür. Hasta açık seçik bir şekilde olmasa da yapılacak işleri engelleme, erteleme ve özgüvensiz biri olarak görünecektir. Aynı zamanda saplantılı, narsistik ve histrionik kişilik bozukluğu çeşitleri de vardır.

KİŞİLİK BOZUKLUĞU RAHATSIZLIĞINDA TEDAVİ YÖNTEMİ

Çoğunlukla bütün kişilik bozukluğu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan en temel ve birincil tedavi şekli psikoterapi yöntemidir. İkincil tedavi şekli ise düzenli ilaç kullanımıdır. Bazı hastalarda bu iki tedavi yöntemi bir arada kullanılabimektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri başlıklı makalemizde çocuk, çocuk psikolojisi ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

108
104 paylasim, 108 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı