kivircik-sac-bakimi

Kıvırcık Saçlar için Saç Bakım Maskeleri


Kıvırcık saçlar genellikle kadınlar tarafından çok beğenilen bir tarz haline gelmiştir. Kıvırcık saçlar diğer saç türlerine göre daha fazla bakım ve özen gerektirir. Kıvırcık saç bakımı için doğal yöntemleri tercih edebilir ve evde hazırlayacağınız doğal bakımlarla kıvırcık saçlarınıza bakım yaparak saçlarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.

Yumurta Maskesi

Kıvırcık saçların bakımında yumurta maskesi en etkili olan maskelerden biridir. Yumurtanın içeriğinde bulunan yüksek miktardaki yağ ve protein ile saçların nemlenmesin de ve parlaklık kazanmasında çok etkilidir.

Yumurta maskesini saçlarınıza uygulamak için;

Bir kase içerisinde bir adet yumurtayı çırpın ve içerisine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ile bir yemek kaşığı mayonezi ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçınızın tamamına uygulayın ve yarım saat saçınızda beklettikten sonra saçınızı soğuk su ile durulayın. Haftada bir yumurta maskesini saçınıza uygulayabilirsiniz.

Sıcak Yağ Maskesi

Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağından birini tercih ederek saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Sıcak yağ maskesi saçlarınıza uygulamak için;

Saç bakımınızı yapmak için tercih ettiğiniz yağı saç uzunluğunuza göre ayarlayarak 3-4 dakika bir cezve içerisinde ısıtın ve sıcaklığı sizi rahatsız etmeyecek seviyede olduğunda saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar masaj yaparak uygulayın. Yağı uyguladıktan sonra kafanıza bone takın ve ısıttığınız havluyu bonenin üstüne sarın.

Bir saat boyunca beklettiğiniz yağı saç tipinize uygun olan şampuan ile yıkayın. Sıcak Yağ Maskesini haftada bir kez düzenli olarak saçınıza uygulayın.

Bal Maskesi

Kıvırcık saçların bakımında en etkili yöntemlerden biri olan bal ile saçlarınızı nemlendirir ve kıvırcık saçların kontrolünü daha rahat sağlayabilirsiniz.

Bal maskesini saçınıza uygulamak için;

Balı, zeytinyağını ve Hindistan cevizi yağını eşit miktarda bir kaba ekleyerek karıştırın. Karışımı saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar masaj yaparak yayın. Bone ya da streçle saçınızı sararak yarım saat bekletin. Yarım saat saçınızda beklettiğiniz bal maskesini saç tipinize uygun şampuan ile yıkayın. Haftada bir bal maskesini uygulayabilirsiniz.

Avokado Maskesi

Avokado maskesi ile kıvırcık saçlarınıza bakım yaparak nemlenmesini, bakımını ve kolay şekil almasını sağlayabilirsiniz. 

Avokado maskesini saçınıza uygulamak için;

Bir adet ezilmiş avokadoyu bir kaba alarak üzerine iki yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve pürüzsüz hale gelene dek karıştırın. Hazırladığınız avokado maskesini saçınızın tamamına uygulayın ve bir saat saçınızda bekletin. Ardından kullanmış olduğunuz şampuanla saçlarınızı yıkayın. Avokado maskesini hafta iki kez saçınıza uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımında Bebe Yağının Faydaları başlıklı makalemizde bebe yağı ve bebe yağı faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

100
94 Paylaşım, 100 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir