kizartmanin-bilinmeyen-faydasi

Kızartmanın Bilinmeyen Faydası


Uzmanlardan ilginç bir açıklama geldi. Kızartma ile havaya yayılmaya başlayan yağ asitlerinin, küresel ısınma sorununu kontrol altına alan bulutların oluşumuna zemin hazırlayabildiği bildirildi.

Nature Communications dergisinde yayımlanan sonuçlar, Reading Üniversitesinden bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, kızartma esnasında açığa çıkan yağ asidi moleküllerinin kendilerini atmosferik damlacıklar içinde üç boyutlu kompleks yapılar şeklinde düzenlediğini ortaya koydu. Araştırmayı büyük bir titizlik ile sürdüren bilim insanları, atmosferde normalden çok daha uzun süre devamlılık gösteren bu damlacıkların, iklime serinletici etkisi olabilecek bulutların oluşumuna katkı sağlayabileceğinin öngörüldüğü bildirildi.

UZUN SÜRE BOYUNCA KALIYOR

Yapılan çalışmanın lideri Dr. Christian Pfrang, bu damlacıklar içerisinde oluşan üç boyutlu kompleks yapıların, atmosferde çok daha uzun süre boyunca kalabildiğini fark ettiklerini açıkladı. Ortaya çıkan bu yapıların, oldukça fazla yapışkan olması dolayısı ile bir su damlacığı gibi değil de, daha çok bal gibi olduğunu açıklarken; damlacığın içindeki oluşumların yavaşlayacağını belirtti. Bunların, oksidasyona dayanıklı olduğunu ve bu sebeple etrafta daha uzun kaldıklarını söyledi. Bu süreç sayesinde bulut oluşumunun çok daha kolay olabileceğini değerlendirdiklerini bildirdi. Ayrıca Dr. Christian Pfrang, konu ile ilgili daha fazla araştırmaya gerek olduğunu ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Survivor All Star 2018 Yarışmacılarını Açıkladı başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

86
85 paylasim, 86 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı