Kızarttığınız Bu Besinler Kanser Yapıyor


Söz konusu sağlıklı beslenme olduğu zaman en büyük zaaflarımızdan vazgeçmek tahmin edilenden de zor olmaktadır. İşte o zaaflarımızdan biride aşırı kızarmış besinleri tüketmek. Patates ve ekmek gibi içinde nişasta bulunan yiyecekleri olması gerekenden daha fazla kızarttığımızda kanser riski taşıdığını biliyoruz. Fakat ağız tadımızdan taviz vermediğimiz için o şekilde tüketmeye devam ediyoruz. Fakat Gıda Standartları Ajansı herkesi bu konuda uyardı ve aşırı pişmiş yiyeceklerin kansere neden olan kimyasal akrilamidin seviyesini yükselttiğini vurguladı.

BESİNLERİ NE KADAR KIZARTMAK GEREKİYOR?

120 C’nin üzerinde uzun süre pişen patateslerin daha lezzetli olduğunun farkındayız. Altın renginden kahverengiye döndüğü kıvamla tüketildiği zaman patates kanser riski taşıyor.  Aynı şey, kök sebzeler içinde geçerli bir durum. Kumpir patatesler kadar iri patatesleri buzdolabında tutmak bile pişirme esnasında üretilen kimyasalın çok daha yüksek seviyelere ulaşmasına sebep olabilmektedir. İşte bu yüzden patatesleri karanlık ve serin bir sepette ya da dolapta saklamanız gerekmektedir. Gıda Standartları Ajansının bu konu ile ilgili yürüttüğü kampanyanın başkanı olan Dr. Diane Benford, insanların yüzleşmek zorunda kaldığı bu risk için açıklamada bulundu.

Laboratuarda bulunan sıçanlarda ve farelerde yapılan incelemelere göre akrilamid maddesi denekleri kanser yaptığını dile getirdi. Kısacası Gıda Standartları Ajansı aileleri yiyecekleri pişirme konusunda ciddi bir şekilde uyarıyor. Eğer illaki yediğiniz yiyecekleri kızartmak istiyorsanız kızartın, ancak altın sarısı olana dek kızartmaya çalışısın.

Bir önceki yazımız olan Kalıcı Kokunun Sırrı Göbek Deliğinde! başlıklı makalemizde aksesuar ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
97 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı