klasik-masaj-teknikleri

Klasik Masaj Teknikleri ve Masajın Yapılamayacağı Durumlar Nelerdir?


Masaj her kişiye farklı teknikler ile uygulanan ve olumlu etkileri ile kişinin gevşemesini, rahatlamasını ve zinde hissetmesini sağlayan oldukça önemli bir eylemdir. Peki, klasik masaj teknikleri ve masajın yapılamayacağı durumlar nelerdir?

Sıvazlama, deri üzerinden ovalama, daha yüzeysel bir şekilde uygulanan az basınç ile yapılan masaj ve yeterli basınç ile yapılan masaj teknikleri bulunur. Diğer masaj tekniklerini sıralamak gerekir ise; karıştırma tekniği, sıkılaştırma, sıkıştırma, bollaştırma, daralma, tamamlama, darbeleme tekniği gibi teknikler uygulanır. Ayrıca el kenarı, avuç içi ve yumruk ile uygulamalarda bulunur. Tabi ki masaj teknikleri arasında farklı şiddetlerde bulunur. Sürekli ve düzgün vurma tekniği, iki eli birbirine vurma tekniği, kapı tıklar gibi vurma, ritmik bir şekilde ve tempolu olarak döver gibi vurma tekniği, sakince vurma tekniği, halı döver gibi vurma teknikleri de bulunur. Belli noktalara nüfuz edebilmek için uygulanan teknikler; hedefe baskı tekniği, dairesel hedefe baskı, sallama tekniği, sabit hedefe baskı tekniği, titreme ve silkeleme gibi çeşitli masaj teknikleri de bulunur.

Masajın Yapılamayacağı Durumlar

Öncelikle söylemem gerekiyor ki, masaj kesinlikle işini bilen bir uzman masaj terapisti tarafından uygulanması gerekir. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde uygulanan masaj sonucunda kişilerin dokuları zarar görebilir. Örneğin; vücudunuzda bir ağrı olduğunda ve bilinçsiz amatör birine masaj yaptırırsanız, bu ağrının neden olduğu herhangi bir kırığın zararı çok daha büyüyecektir. Masaj yaptıran kişide damar tıkanıklığı problemi varsa, bu durumda uygulanan bilinçsiz bir masaj vücutta pıhtı atma durumunu yol açabilir. Aynı zamanda kasların kopmasına, yırtılmasına veya zedelenmesine neden olabilir. Masaj yaptırmaması gereken kişilerin sahip olduğu rahatsızlıkları açıklamak gerekirse; damar tıkanıklığı ve darlığı, kanama eğilimi ve pıhtılaşma bozuklukları gibi şikayetleri bulunan kişilerin asla masaj yaptırmaması gerekir. Ayrıca eklem zarı iltihaplanması, akut enfeksiyon hastalıklar, deri hastalıkları ve enfeksiyonu, kanser, akut yaralanmalar gibi sağlık sorunu yaşayan kişilere de masaj yapılmaması gerekir.

Bütün bu faktörlerin yanı sıra yemek sonrasında da kişiye masaj yapmak oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Bu nedenle masaj için tüm incelikleri bilen uzman kişilerden destek alınması çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Lomi Lomi Hawaii Masajı başlıklı makalemizde masaj teknikleri, masajın faydası ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

125
125 Paylaşım, 125 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir