kolajen-uretimini-arttiran-besinler

Kolajen Üretimini Arttıran 10 Besin


Kolajen, cildin genç görünmesini, esneklik kazanmasını sağlayan lifli proteinlerdir. Kolajen vücut bağ dokusunun önemli bir birleşeni ve epidermisin altında yer almaktadır. Vücut kendi kolajenini üretir ancak yaşla birlikte vücutta üretilen kolajen üretimi azalmaktadır. Kolajen üretiminin azalması ile birlikte cildin esnekliği ve sıkılığı da olumsuz olarak etkilenmeye başlamaktadır.

Kolajenin üretimi ile birlikte yaşlanma belirtileri nasıl azalttılır?

Kolajen içeren besinleri tüketmeye özen göstererek cildin yaşlılık belirtileri en aza indirilebileceği gibi aynı zamanda doğru ve sağlıklı beslenme ile belirtileri tersine çevirmek bile mümkün.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Vücudun kolajen üretimini destekleyen yeşil yapraklı sebzeler lutein maddesini içermektedir. Lutein maddesi kolajen üretimini destekleyerek cildin elastik yapısını korumada etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Sülfür İçeren Gıdalar

Cildin yaşlanmasını geciktiren ve kolajen üretimini içeriğinde bulunan sülfür ile kereviz, yeşil zeytin, siyah zeytin, salatalık gibi gıdalara öğünlerinizde yer açmalısınız.

Ebegümeci Otu

Yeşillik alanlarda bol miktarda bulunmakta olan ebegümeci otunu taze tüketmenin etkili olduğu kadar aynı zamanda kurutularak da tüketilmesi kolajen üretiminde son derece fayda sağlamaktadır. Doğal yollarla kurutulan ebegümeci otu, cildi olumsuz dış etkenlere karşı korumanın yanı sıra cildin doğal olarak nemlenmesini, cilt elastikiyetinin artmasını ve cildin yumuşamasını sağlar.

Meyveler

Şeftali, havuç, limon, yaban mersini ve domates gibi meyveler cildin kolajen yapısını destekler ve cilt dostudur. Besin değerleri yüksek olan bu meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Nane

Cildi dış etkenlere karşı koruyan nane, cilde enerji verir ve içeriğindeki kolajen sayesinde cilt dokusunun elastikiyetini arttırır. Nane tüketerek cildin yaşlanma sürecini geciktirebilir ve dış etkenlere karşı koruyarak kırışık oluşumunu önleyebilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği

Üzüm çekirdekleri genelde ağızda acı bir tat bıraksa da çok iyi antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra iyi bir kolajen kaynağı olarak bilinmektedir. Kolajen üretimini desteklemesinin yanı sıra cildin elastikiyetini arttırır ve damar yollarının genişlemesini sağlayarak kırışık oluşumunu geciktirmede yardımcı olmaktadır.

Adaçayı

Kan dolaşımını hızlandırma da etkili olan adaçayı, kolajen üretimini desteklemede çok faydalıdır. Kolajen içeriği bakımından zengin olan adaçayı, cildin elastik yapısını korur ve arttırır.

Isırgan Otu

Tam anlamıyla kolajen kaynağı olan ısırgan otu, cildin dokusunu, bağ dokusunu geliştirir ve cildin esnekliğini koruma altına almaktadır. Isırgan otu her derde deva bir bitki olup düzenli olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Soya ve Soya İçeren Ürünler

Soya ve soya ürünleri içeriğinde bulunan genistein maddesi içermektedir. Bu madde kolajen üretimini destekleyerek cildi korur. Soya fasulyesi, soya sütü, soya sütünden üretilen tofu peyniri ve soya içeren ürünler cildin dokusunu geliştirme de etkilidir.

A Vitamini İçeren Gıdalar

A vitamini açısından zengin besinler kolajen üretimini arttırır. A vitamini açısından zengin olan gıdaların başında haşlanmış patates, kavun, çiğ havuç bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ketojenik Diyet başlıklı makalemizde ketojenik beslenme, odaklanma ve şişmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
84 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir