Köpeklerde Gençlik Hastalığı


Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde görülen viral hastalıklar arasında en hızlı yayılan, bulaşan ve öldürücü olan hastalık gençlik hastalığıdır. Doğada yaşayan bazı vahşi hayvanlardan bulaşabileceği gibi, sıklıkla köpekten köpeğe bulaştığı görülmektedir. Bu hastalık, bilimsel adıyla Canine Distemper Virus olarak anılmaktadır. Antibiyotik uygulamaları ile bu virüsle savaşmak imkansız ve etkisizdir.

En doğru yöntem, doğru aşılama ile köpekleri bu virüsten korumaktır. Yavru köpeklerin annelerinden aldıkları sütte, onları hastalıklara karşı koruyan antikorlar bulunmaktadır. Anne sütü emen yavru köpekler, 16 haftalık olana dek, annelerinden aldıkları sütte bulunan antikorlar sayesinde bu hastalığa karşı korunurlar. Fakat 16 haftadan sonra onlar için ciddi bir risk söz konusu olacaktır. Anne sütünde bulunan antikorlar, anne köpek aşılı olduğu takdirde çok daha fazla koruyucudur.

Fakat 16 haftadan sonra, aşılı bir annenin sütü dahi yavruyu korumayacaktır. O nedenle, yavru köpekler 16 haftalık olmadan önce uygun aşılama takvimi ile aşılanarak koruma sağlanmalıdır. Anne sütü emmeyen ya da az emen yavrularda ise risk 16 haftadan çok daha erken başlar. Mümkün olduğunca erken bir zamanda aşı takvimini tamamlamak bu nedenle önem arz etmektedir.

Hastalığın Bulaşma Yolları

Gençlik Hastalığı; bu virüsü taşıyan hayvanların vücut sıvılarından kolaylıkla bulaşabilmektedir. Vücut sıvısında bulunan hastalık etkeni, solunum yolu ile de diğer köpeklere bulaşabilir. Köpeklerde Gençlik Hastalığı ayrıca mama ve su kaplarından da kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bu virüs soğuk hava şartlarında çok daha hızlı bir yayılım gösterir.

Hastalığın Belirtileri

Bu virüs, köpeğin vücudunun birçok kısmını etkileyebilmektedir. Bu nedenle farklı formlarda kendini gösterme özelliği vardır. Bu hastalık; deri formunda, göz formunda, solunum formunda, sindirim formunda ve sinirsel formda ortaya çıkabilir. Bazı ağır hastalarda, tüm formlar bir arada kendini gösterebilir. Bazılarında birkaç form bir arada ortaya çıkabilir. Zaman zaman da tel form olarak belirti verir. Hastalığa yakalanan köpeklerde; kusma, ishal ve hızlı kilo kaybı ortaya çıkar. Deride kötü koku belirtisi, deri formunda ek olarak görülebilir. Öksürük ve burun akıntısı eşlik edebilir. Sinirsel formda görüldüğünde ise köpeğin vücudunda tikler, körlük ve hatta felç durumları meydana gelebilir.

Hastalığın Tedavisi

Üzülerek belirtilebilir ki; bu hastalığa doğrudan müdahale sağlayan bir tedavi yoktur. Virüsle savaşacak bir uygulama yoktur. Virüse eşlik eden bakterileri yok etmek adına antibiyotik uygulanabilir. Ancak bu tedavi virüse doğrudan etki etmez. Köpeğin bağışıklığının arttırılmasına yönelik uygulamalar yapılarak, virüsle bedeninin savaşması sağlanabilir. Maalesef bu hastalıkta ölüm oranı çok yüksektir. Bu nedenle aşılamanın önemi çok büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Doğdukları Günden Ölene Kadar Saçlarını Kestirmeyen Kadınlar başlıklı makalemizde kadın ve kültür ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

86
86 paylasim, 86 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı