kopeklere-yedirmemeniz-gereken-besinler

Köpeklere Yedirmemeniz Gereken Besinler


İnsanoğlunun en sadık dostu olarak bilinen sevimli evcil hayvanlardan biri olan köpeklerin sindirim sistemi insanlarınkinden çok daha farklı olduğu için bazı yiyecekleri tükettiği zaman hayati tehlike ile karşı karşıya kalma ihtimali vardır. Sizinde beslediğiniz bir köpek varsa ya da iyi bir hayvan severim diyorsanız, köpeklere yedirmemeniz gereken besinler hakkında derlediğimiz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Avokado

İnsanlar için besleyici bir yiyecek olmasına rağmen, avokadonun içinde bulunan persin toksini köpeklerin nefes almasını zorlaştırmaktadır. Ayrıca midelerini rahatsız eden bu toksin köpeklerin göğüslerinde su birikmesine bile neden olmaktadır.

Şekersiz Sakız

Şekersiz sakızların içerisinde bulunan yapay tatlandırıcılar köpeklerin karaciğerine ciddi anlamda zarar vermektedir. Aynı zamanda kan şekerinin yükselmesine sebep olan bu yapay tatlandırıcılar ölümcül sebepler doğurabilir.

Soğan

Soğanda bulunan kimyasal bir madde köpeklerdeki kırmızı kan hücrelerine zarar verebilmektedir. Sevimli dostunuz soğan yediği zaman halsizleşiyorsa ya da daha az hareket ediyorsa sebebi soğandan olabilir.

Sarımsak

Sarımsak, köpeklerde uyuşukluğa sebep olmaktadır. Hatta bu gibi durumlarda kan nakline ihtiyaç duyulabilir.

Üzüm

Üzümün zararlı etkileri köpekten köpeğe farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre üzüm tüketen köpeklerde böbreklerin iflas etme riski vardır. (Böbrekleri iflas eden bir köpek en fazla 3-4 gün yaşayabiliyor.)

Çikolata

Özellikle bitter çikolatanın tüketimi köpeklerde kusma, inme, su kaybı ve ölüm gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Süt ve Peynir

Doğduklarında anne sütü ile beslenen köpekler, belli bir yaşa geldikten sonra sütü yakmak için gerekli olan enzimlerini kaybederler. Bu yüzden mide sorunları yaşamaması için köpeğinizden sütü uzak tutmalısınız. Sütü yakamadığı gibi peyniri de yakamayan köpeklerde fazla peynir tüketimi ishal ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Elma Çekirdeği

Evinizde köpek besliyorsanız ve elma tüketmeyi seviyorsanız, elmalarınızın çekirdeklerini sevimli dostunuzdan uzak tutmalısınız. Elma çekirdeğindeki siyanür maddesi köpeklerde hiperventilasyon, inme ve koma gibi ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Mayalı Hamur

Mayalı hamur, köpeklerin midesinde mayalanıp zehirleyici bir maddeye dönüşebilir. Ayrıca mide genişlemesine yol açarak midede ve bağırsakta düğümlenmelere neden olabilir.

Artık köpeklere yedirmemeniz gereken besinler hakkında bilgi sahibisiniz. O halde en sadık ve sevimli dostuna layık güzel bir ziyafet sunarak onu mutlu edip, sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini sağlayabilirsiniz. Hoşça kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler başlıklı makalemizde evcil hayvan, kedilere verilmesi sakıncalı besinler ve kedilerin beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
103 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı