Kordon Bağı Bebek İçin Risk Oluşturabilir


Kordon bağı: Anne ile bebeğin arasında bulunan ve besin ile oksijen alışverişini sağlayan bağa kordon bağı denilmektedir.

Kordon bağı plasentaya bağlıdır ve anne karnından bebeğe oksijen taşımakla görevlidir. Kordon bağının ortalama olarak uzunluğu 55 santimetre ile 75 santimetre arasındadır. Ancak bazı gebeliklerde bu bağ daha uzun olur. Bu gibi durumlarda kordon bağı bebek için risk oluşturabilir. Kordonların özellikle 1 metre ve üzeri olması bebek için risk faktörüdür. Kordon bağı bazen bebeğin boynuna veya vücudunun herhangi bir yerine dolanabilmektedir. Bu durumun nedeni ise bilimsel anlamda tam olarak bilinmemektedir. Kordon bağı bebeğin vücuduna dolandığı zaman maalesef ki bu dolanmayı düzeltmek için yapılabilecek herhangi bir müdahale yoktur.

Plasentanın rahmin arka kısmında bulunması durumunda ise kordon bağının bebeğe dolanma ihtimali çok daha yüksek bir ihtimaldir. Tek yumurta ikizi hamileliklerinde de kordon bağı dolanma olayı sık sık görülmektedir. Kordon bağı bebeğin boyun kısmına dolandığı zaman bebeğin yaşam fonksiyonlarında birtakım yavaşlamalar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda anne adayının normal doğum yapması sakıncalı olacaktır. Bu sebepten dolayı da doğum, normal doğum yerine sezaryen ile gerçekleştirilir.

kordon-bagi-bebek-icin-risk-olusturabilir-1

Bebeğe kordon bağının dolanması ultrason kontrollerinde doktor tarafından fark edilebilir. Böyle bir durumun olduğu anlaşıldığı zaman sezaryenle doğum gerçekleştirildiğinde bebeklerde herhangi bir problem görülmemektedir. Kordon bağının bebeğe dolanmasına rağmen ya da bu riskin var olmasına rağmen normal doğumun yaptırılması oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumları kontrol edebilmek için hamilelerin doktor gözetiminde olması ve sürekli takip edilmesi gerekir. Hamilelik sürecinin son zamanlarına yaklaşıldığı zamanlarda anne bebeğini karnında hissedemiyorsa veya bebeğin hareketlerinde azalma meydana geldiyse bu durumun nedeni kordon bağı dolanması olabilir.

Anne adayının bu gibi bir şikayeti olduğu zaman mutlaka uzman doktoruna danışması ve gerekli kontrolleri yaptırması gerekir. Ultrason muayenesi yapılarak kordon bağının bebeğe dolanıp dolanmadığı anlaşılabilmektedir.

Doğum yapan yakınlarınızda sıkça duyduğunuz kordon bağı dolanmasının aslında ne kadar ciddi bir konu olduğunun bilincinde olarak hamilelik süresince doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın...

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde gebelik belirtileri, gebelik testi ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
95 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı