kredi-cekmek-ve-para-kazanmak-isteyenler-dikkat

Kredi Çekmek ve Para Kazanmak İsteyenler Dikkat!


Bankaların mevduat toplama yarışı hız kazandı. Fakat para eskisi kadar bol ve ucuz bulunmuyor. Yurtdışından borçlanmak da daha maliyetli bir hale geldi. Bankalar ucuz kaynak bulsa bile, döviz yerinde durmuyor ve gün geçtikçe çok daha fazla yükseliyor. Ucuz kaynağın adresi yurtiçi piyasalar olmaya başladı. İçerideki en değerli kaynak ise vatandaşın tasarrufu olan mevduatlar oluyor. Fakat bankalar bu seferde enflasyon engeline takılıyor.

KREDİ KAYNAĞI MEVDUAT

Enflasyon %11.29’la son 9 yılın zirvesi konumunda. Parasını enflasyona karşı korumak isteyen mevduat sahipleri ise bankalardan çok daha yüksek faiz talep ediyor. Vadeli mevduatın faizi buna paralel olarak artışa geçmiş durumda. Şubat ayında %11-12’ler konuşulurken, bugünlerde pazarlık masasında %14’ler var. Mevduata ödenen faizin artması bankaların maliyetini artırıyor ve kârının düşmesine neden oluyor. Çünkü 1.8 trilyonluk kredinin 1.5 trilyonu mevduat ile karşılanıyor.

YÜZDE 3’E VARAN ARTIŞ

Merkez Bankası, dövizi dizginleyebilmek için 12 Ocak’tan beri %8.5 faiz ile 50-60 milyar lira borç verdiği repo ihalesini düzenlemiyor. Bankalar, ihtiyaçlarını saat 16.00-17.00 arasında %11.50 faiz ile karşılayabiliyor. Siyasilerin karşı çıkmasına rağmen faiz artışı ne yazık ki engellenemiyor. Artan maliyetin de kredi faizine yansıyacağı ortada.

İLK YANSIMASI İHTİYAÇ VE OTOMOBİL KREDİSİNE

Faizin önce otomobil ve ihtiyaç kredisinde artması bekleniyor. İlk sinyaller ise Şubat ve Mart ayında geldi. Merkez Bankası verilerine göre yıllık kredi faizleri 6 Ocak haftasına göre %0.50-1.25 arttı. Tek düşüş konut faizinde yaşandı. 31 Mart itibari ile yıllık ihtiyaç kredi faizi %16.67, taşıt kredi faizi %15.17 ve ticari kredi faizi %15.24’e çıktı. Önümüzdeki günlerde ise yıllık kredi faizinde %1-2 artış olacağı hesaplanıyor.

50 BİNLİK KREDİDE 4400 TL EK MALİYET

Aylık ortalama taşıt kredi faizi %1.26 oldu. Faizde aylık 0.15-25 arasında bir artış olursa 48 ay vadeli 50 bin liralık oto kredisinin maliyetinde 4400 liraya varan artış olacak. %1.39 olan aylık ortalama ihtiyaç kredi faizinin %1.50’ye çıkması durumunda ise 36 ay vadeli 30 bin liralık bir kredinin maliyeti ise 750 lira artacak. 10 yıl vadeli 200 bin lira ev kredisi çekilmesi durumunda ise 20 bin lira ek maliyetin gündeme gelmesi bekleniyor.

KONUT KREDİSİNDE YÜZDE 1’İN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Ağustos ayından beri konut kredi faizleri aylık yüzde 1’in altında bulunuyor. Merkez Bankasına göre yıllık ortalama konut kredi faizi %11 olacak. Fakat vadeli mevduat faizleri %13-14’e çıktı ve makas açıldı. Uzmanların görüşlerine göre durum bu şekilde devam eder ise konut kredi faizlerinin uzun süre %1’in altında kalamayacağı düşünülüyor. Bir başka ifade ile ev, araba alınacaksa ve ihtiyaç giderilecek ise mutlaka acele edilmesi gerekiyor. Ayrıca yükselen mevduat faizi ve faiz kazancı için de bulunmaz bir fırsat var.

Bir önceki yazımız olan Ünlü Oyuncunun Cezası Belli Oldu başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

103
100 paylasim, 103 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı