Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Kredi kartı, hayatımızı kolaylaştıran en önemli ödeme yöntemlerinden birisi olarak her an yanımızda. Banka müşterilerinin 59 milyon kredi kartı bulunuyor. Kredi kartının kullanım alanı gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün artıyor. Kart sahiplerinin ise yaşanması muhtemel olan dolandırıcılık ve sahtecilik olaylarına karşı mutlaka uyanık olması gerekiyor. Tüm önlemlere rağmen internet, market ve mağazadan yapılan alışverişlerde kart numarası ve güvenlik kodu gibi çok önemli bilgiler çalınabiliyor.

BİLGİLERİNİ PAYLAŞMA

Kredi kartı dolandırıcılığı kurbanlarının sayısı son günlerde gitgide artıyor. Bu durumda sorumluluğun yalnızca bankalara ait olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat durum sandığınız gibi değil. Eğer kredi kartınız fiziki olarak çalındıysa ve şifre bilgilerini çalan kişi ele geçirdiyse ya da birine telefon hattınızla kart bilgilerinizi verdiyseniz, o zaman bankanın hiçbir sorumluluğu olmuyor. Kart bilgileri ve şifrelerinizi siz korumak zorundasınız.

BANKANIN SORUMLULUĞU NE?

Sadece kart numarası çalınarak internetten işlem yapılıyor ise burada önlem almadığı için bankaların sorumluluğu vardır. Banka sitelerinin kopyalanması yolu ile kart bilgilerinin elde edilmesi durumunda bankalar sorumludur.

GÜVENLİK DENETİMİ OLMALI

Kart bilgilerini çalan kişinin elindeki bilgiler ile işlem yapamaması gerekmektedir. Bu aşamada sorumluluk bankalara ait oluyor. Bankalar ‘3D Secure’ (güvenli alışveriş) yöntemi ve soruları ile kartın işlem yapana ait olup olmadığını denetlemek zorundadır. Eğer bunu yapmıyorsa ve basit yollar ile kart kullanılabiliyorsa, o zaman tüketici haricinde mutlaka bir sorumlu var demektir.

7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİN

Kredi kartında herhangi bir dolandırıcılık var ise 7 gün içinde bankaya itiraz edilmesi gerekiyor. Eğer internet sitelerinde sizin bilginiz dışında bir işlem yapıldıysa bankalar itiraz üzerine hesabınızdan çekilen parayı o sitenin sahibine göndermeden bloke edebiliyor.

TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİR

Kart bilgileriniz çalındığından dolayı banka ve işletme, zararınızı karşılamaz ise onlara dava açabilme hakkına sahipsiniz. Yeterli güvenlik hizmetini sağlayamamaktan, dolayısı ile ayıplı hizmetten ötürü bankaya ya da işletmeye karşı herkesin tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır. Eğer kişiye verilen zarar 3610 TL’nin altında ise tüketici hakem heyetlerine, eğer bu değerin üzerinde ise o zaman tüketici mahkemelerine başvuru yapabilir.

Bir önceki yazımız olan Yasemin Özilhan Tarzı İle Gündemde başlıklı makalemizde Yasemin Özilhan kaç yaşında, Yasemin Özilhan ve eşi ve Yasemin Özilhan ve çocukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz