kuantum-bilgisayarlarin-merak-edilen-ozellikleri-1-1

Kuantum Bilgisayarların Merak Edilen Özellikleri


Son zamanların çok konuşulan gelişmelerinden biri olan kuantum bilgisayarlar ile ilgili sizlere genel bilgiler vermek istiyorum. Normal bilgisayarlara göre çok daha farklı bir mekanizma ile çalışan kuantum bilgisayarları, temeli foton adı verilen küçük parçacıkların değişik ve sıra dışı özellikleri üzerine kurulu bir sisteme sahiptir.

Çok Daha Hızlılar

Kuantum bilgisayarları, herkesin kullanmaya aşina olduğu günümüz bilgisayarlarının aksine çok daha hızlı bir şekilde çalışıyor. Bu özelliği temel bileşeninin foton olmasından kaynaklanmaktadır. Fotonlar, aldığı bilgiyi herhangi bir değerlendirme yapmadan, tüm olasılıkları hesapladıktan sonra adeta ışık hızından çok daha hızlı bir şekilde sunmaktadır.

Ana Mantığı Kuantum Fiziğinden Alındı

Bu bilgisayarları tasarlayan kişiler bilgisayar mühendisleri değil, 4 tane alanında oldukça başarılı fizikçilerdir. Kuantum fiziğinin birtakım sıra dışı özelliklerini ( yerellik, gerçeklik ve süper pozisyon gibi) kullanarak şu anlık olabilecek en hızlı bilgisayarı tasarlamış oldular.

Ne İşe Yarıyorlar?

Fotonların, her türlü olasılığı anında hesaplayabilme özelliklerinden dolayı şu anlık şifre kırma gibi işlemler için kullanıldığını belirtmek isteriz. Işık hızından çok daha hızlı bir şekilde hareket ettiklerinden dolayı bu işlemi de çok kısa bir sürede yapabiliyorlar.

Gelecekte Daha Fazla Yaygınlaşacak Mı?

Eğer bahsetmiş olduğumuz bu özellikler, kullanıcılar tarafından da kısa bir süre içerisinde benimsenir ise gelecekte çok daha fazla yaygınlaşacak ve yapılacak araştırmaları, hesaplamaları hızlandırarak zaman kazandıracak gibi görünüyor.

Denemek İstiyorsanız…

IBM, kuantum bilgisayarlarını merak eden insanlar için herkesin rahat bir şekilde ulaşabileceği bilgiler yayınladı. İsteyen herkes için internet sitelerinde bu konu ile ilgili gerekli olan tüm ayrıntılar mevcuttur.

Programlama Dili: Python

Kuantum bilgisayarlarında kullanılmakta olan programlama dili en az Python3.5’tür. Eğer sizde bunu öğrenmek istiyorsanız hemen başlamanız gerekiyor. Neden mi? Çünkü gittikçe yaygınlaşacak olan bu bilgisayarlar için gerekli bilgilerin en başında bu programlama dili gelmektedir.

Yeni Özellikler

Dayandığı temel mantık kuantum fiziği olduğu için daha bir sürü farklı ve güçlü özellik kazanabileceği tahmin ediliyor. Umarız bu üstün özellikli bilgisayarlar, daha birçok farklı yeniliğin kapısını açar. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Karısı ve Seks Robotuyla Birlikte Mutlu başlıklı makalemizde eğlence ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

104
98 paylasim, 104 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı