kulak-estetigi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Kulak Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Estetik kulak ameliyatı denildiği zaman çoğu kişinin aklına daha çok kepçe kulak ameliyatı gelir. Bu uygulama yalnızca kulağın açılarını düzeltmeye yönelik yapılır. Ayrıca kulak boyutlarında da az miktarda küçültme sağlanabilir. Daha çok kulak memesi büyük olan hastaların tercih ettiği bir estetiktir. Kulak estetiği konusunda kepçe kulak deformelerinde kulakta yer alan kıvrımların oluşmaması veya az gelişmesi gibi durumlar söz konusu olduğundan dolayı tercih edildiğini söylemek mümkün. 6 yaşından sonra yapılabilen bu estetik uygulamaları daha çok erişkin dönemindeki hastalar tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda en büyük kaygının estetik görünüm olduğu bilindiği için erkeklerde saç kestirememe, kadınlarda ise saç topuzu yapamama gibi şikâyetlerin artması ile birlikte kulak estetiği tercih edilir. Bu estetik ameliyatı daha çok lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Ortalama 1,5 saat süren bu ameliyatla farklı deformasyonlar da düzeltilebilir. Kulaklardaki probleme bağlı olarak ameliyat çeşitleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak ameliyat kesileri kulak arkasından yapılmaktadır. Bu yüzden kulak ön kısmında veya başkasının fark edebileceği bir iz meydana gelmeyecektir. Kepçe kulakların düzeltilmesi için farklı ameliyat teknikleri uygulanır. Bu uygulamalarda bazen kıkırdak dokudan birtakım bölümler alınabilir veya dokular çıkarılmadan önce kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilmesi sağlanabilir. Kıvrım yapısı bozulmadan yapılan kepçe kulak estetiği uygulamalarında kulak geriye doğru katlanır ve açılmaması için dikişler atılır.

Kulak Memesi Ameliyatı

Günümüzde bazı hastalarda kulak memesinde büyüklük söz konusu olabiliyor. Bu durumda kulak memesi küçültme ameliyatları yapılarak kulakların daha küçük gözükmesinin sağlanması amaçlanır. Meme küçültme ameliyatı kepçe kulak ameliyatından sonra yapılan rutin bir işlem değildir. Yalnızca büyüklük ve sarkık kulak memesi gibi durumlarda yapılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Hastaya uygulanan pansuman çok önemlidir. Kulaklar kısa sürede kanlanan bir bölgedir ve uygulanacak baskı bu yüzden önemlidir. Kulak estetiği ameliyatından sonra dokular arasında kan sızabilir ve hastaya birkaç gün ağrı yapabilir. Sargılar 5. günün sonunda çıkarılır ve hafif pansumanlara devam edilir. Kulağa atılan dikişler kendiliğinden kaybolur. Bu sayede hasta gündelik hayatına devam edebilir.

Bir önceki yazımız olan Toplu Taşımada Uyuyanlar Dikkat! başlıklı makalemizde sağlık ve uyku hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
97 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı