kulaklikla-son-ses-muzik-dinlemenin-zararlari-min

Kulaklıkla Son Ses Müzik Dinlemenin Zararları


Dış dünya ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurmamıza yardım eden en önemli hayati duyularımızdan biri olan işitme duyusu, ne yazık ki teknolojinin gelişimiyle beraber tehlike altına giren bir konu olmaya başladı.

İşitme kaybına neden olan faktörlerden en önemlisi ne yazık ki günümüzde en çok kullanılan araçlardan biri olan kulaklıklar oluyor. Yüksek ses ile kulaklıktan müzik dinlemek ciddi oranda işitme sorunlarına hatta kayıplarına bile neden olmaktadır. Uzmanlar kulak sağlığının önemli bir yere sahip olduğunu ve yüksek ses ile müzik dinleyen gençlerin bu konuda çok fazla dikkatli olması gerektiğini sık sık vurguluyor. Bildiğiniz gibi kulaklık ile müzik dinlemek aynı zamanda bazı kazaların yaşanmasına da davetiye çıkarmaktadır. Arkanızdan gelen bir aracın sesini veya kornasını duyamadığınızda size çarpma olasılığı çok yüksektir. Özellikle yayaların bu konuda çok daha dikkatli davranması ve yolda giderken kulaklık ile etraftan gelebilecek uyarıları engellememesi gerekmektedir.

kulaklikla-son-ses-muzik-dinlemenin-zararlari1-minKulaklığı kulağınıza takarak son ses müzik dinlemek size çok eğlenceli geliyor olabilir, ancak bu alışkanlığınız yüzünden ileride işitme kaybı yaşama olasılığın oldukça yüksek. Özellikle uzun süre fazla gürültülü ortamlarda bulunmak zorunda kalan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu söylemek mümkün. Teknolojinin artıları ne kadar fazla olsa da, bir o kadarda hayatımızdan eksilttiği şeyler oluyor bizden. Eğer bilinçli bir şekilde hareket etmez ve uzmanlara kulak vermezsek, bizi oldukça zor ve sağlıksız günler bekliyor demektir. Kulaklık ile yüksek sesli müzik dinlemek size çok eğlenceli bir aktivite olarak gelse bile, kulaklarınızın sağlığını tehlike altına sokan bir durum olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Özellikle genç kişilerin bu durumdan daha fazla etkilendiği ve bu rahatsızlığın sinsi bir şekilde ilerlediği de uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Son teknolojiye sahip olan akıllı cep telefonların veya müzik çalarların size önermiş olduğu ses düzeyinin üzerine çıkmamanız kulak sağlığınız için çok daha iyi bir davranış olacaktır.

Kulaklıkla son ses müzik dinlemenin zararları hakkında uzman görüşlerini sizler için derledim. Umarım bu uyarımı dikkate alıp işitme duyunuzu koruma altına alırsınız. 🙂

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Tarçının Mucizevi Faydaları başlıklı makalemizde diyet, psikoloji ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

101
99 paylasim, 101 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı