Kurban Etini Pişirmede Püf Noktalar


Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Peki, kurban eti ile ilgili püf noktaları biliyor musunuz? Kurban eti nasıl saklanmalı, kurban eti ne şekilde pişirilmeli ve nasıl tüketilmeli? İşte sizler için bunun cevabını araştırdık. 🙂

Kurban Bayramı zamanı yaklaştıkça hem etin dağıtılması hem de etin pişirilmesi ve saklanması ile ilgili hazırlıklar yapılmaya çoktan başlandı. İlk olarak temiz bir kesim ortamında etlerin kesilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz! Şimdi püf noktaları neler, öğrenelim. 🙂

KISIK ATEŞTE KAVURUN, YÜKSEK ATEŞTE IZGARA OLARAK PİŞİRİN

  • Kurban etinin kendi yağında kavrulması gerekir. Bu yüzden kurban etini kavurma yaparken kısık ateş yerine, yüksek ateşte pişirmelisiniz. Neden mi? Kısık ateşte pişirilmesi etin sulanmasına neden olacaktır.
  • Etin kendi yağı varsa, o halde kuyruk yağı ya da tereyağı eklemeden kendi yağında ve çok kısık ateşte ağzı kapalı olarak kavurmalısınız.
  • Kavurmayı hem koyun ve kuzu etinin kol ve but kısmından, dana etinin ise sırt ve kol-kürek kısmından hazırlayın. Koyun ve kuzu etine su koymayın. Eğer dana etinden kavurma yapmak istiyorsanız, o zaman çok az miktarda su ilave edebilirsiniz.
  • Kurban etini ızgara yaparken kısık ateşte pişirmelisiniz. Etleri çevirirken çatal kullanılmaması gerekir. Neden mi? Eğer eti çevirirken çatal kullanırsanız, eti deler ve içindeki suyu salmasına neden olursunuz. Bu durum da etin hem lezzetinin hem de besin değerinin düşmesine sebebiyet verecektir. Az pişmiş veya çok fazla pişmiş etleri mümkünse tüketmeyi tercih etmeyin.
  • En sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri ızgaradır. Diğeri ise eti buharda pişirmektir. Fakat mangal yaparken etin ateşe çok yakın olması kanserojen maddelerinin açığa çıkmasına neden olduğu için dikkatli olmakta fayda var.

ETİ DONDURDUĞUNUZ TARİHE DİKKAT EDİN/NOT ALIN

Etin dondurucuda en fazla 1 sene saklanabileceğini uzmanlar söylemiş, bize de sizlere iletmek düşüyor. 🙂 Dondurduğunuz tarihi kaydetmeniz gerekiyor. Neden mi? Buzluğunuza etleri parça parça poşetleyerek muhafaza etmeniz çok daha iyi olacaktır. Eğer etinizi hemen kullanacaksanız, o zaman buzlu bir şekilde pişirebilirsiniz. Eğer ki etinizi hemen kullanmayacaksanız, o zaman buzdolabında çözülmesini sağlayınız. Buzluğa ilk giren ilk önce çıkar kuralını uygulamakta fayda var. Donmuş ürünlerinizi çözdürüp, tekrar buzluğa asla atmayın. Bu etleri en kısa süre içinde tüketmeye özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Balkabaklı Cheesecake Tarifi başlıklı makalemizde pratik tarifler ve tatlı tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

90
86 paylasim, 90 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı