Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir?


Norveç’in kuzeybatısında kıyıda yer alan muazzam manzarasıyla dünyada cenneti yaşatan yer; Lofoten Adaları. Norveç’in uç noktası da diyebileceğimiz bu doğa harikasına ulaşmak çok da zor sayılmaz. Oslo’dan Bodo’ya gerçekleşen kısa bir uçak yolcuğunun ardından isterseniz 24 dakika süren bir uçak yolculuğu isterseniz de 4 saat süren keyifli bir deniz yolcuğu ile yeryüzü cennetine ayak basmış oluyorsunuz. Norland bölgesinde Atlas okyanusunda 1227 kilometrekarelik bir cennet…

RESSAM ELİNDEN ÇIKMIŞ GİBİ

Refah düzeyi, kuzey ışıkları derken hayran olmamak mümkün değil Norveç’e. Peki bu güzel ülkenin kuzey ucunda yer alan Lofoten adaları nasıl bir yerdir? Küçük küçük balıkçı köylerinden oluşan bu adalar gerçek anlamda bir ressam elinden çıkmış gibi. 13 kişiden oluşan köylerden tutun da 300 kişilik köylere kadar farklı bir nüfus dağılımı var. Deniz kenarında yüksek keskin hatlı tepeler, rengarenk evler, gölleri adacıkları gerçekten ustalık eseri. Dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çeken bölgede geçim neredeyse tamamen denizden sağlanıyor.

TAM ZAMANLI BALIKÇI KÖYÜ

Adaların hepsinde yerleşim güney kıyılarında yer alıyor. Denizden gelenle yaşayan halkın ana geçim kaynağını mezgit ve morina oluşturuyor. Ünüyle nam salmış bu adalarda geçimin temellerinden olan morina hala daha eski usul ahşap tezgahlarla kurutuluyor.

DONDURMAYAN KUZEY NOKTASI

Bölge kutup dairesini kuzeyinde yer alıyor. Fakat doğal güzelliklerine coğrafyanın ufak bir katkısı olmuş. Konumu gereği soğuk olacağını düşündüğümüz Lofoten Adaları, Gulf stream sıcak su akıntıları sayesinde tahmin edilenden daha sıcak. En soğuk dönemi Ocak ve Şubat ayları ki bu dönemde -1 dereceye kadar sıcaklık düşüyor. En sıcak dönemi ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklık 12 derece civarında.

Bir önceki yazımız olan Dublin Nasıl Bir Şehirdir başlıklı makalemizde gezi, seyahat ve tatil hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

88
87 paylasim, 88 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı