magnezyum-eksikligi-yasadiginizin-sinyalleri1-545x363

Magnezyum Eksikliği Yaşadığınızın Sinyalleri


Kendinizi sürekli yorgun, depresif ve aşırı derecede sinirli mi hissediyorsunuz? Uyumakta sıklıkla sorun yaşıyor veya gün içerisinde sürekli baş ağrısı mı yaşıyorsunuz? Sorunlarınızın nedeni belki de magnezyum eksikliği olabilir.

Magnezyum, vücudumuzdaki en önemli minerallerden biridir. Hemen hemen 350 farklı hayati hücresel fonksiyon için magnezyuma minareline ihtiyaç duyulmaktadır. Aslına bakarsanız, magnezyum minerali olmasa kalbimiz bile atmaz.

Kalbinizin sağlığı kötü olduğu zaman diğer organlarınız da onu takip edecektir. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve kolesterol gibi sağlık sorunları düşük magnezyum alımı ile doğrudan bağlantılı olabilmektedir.

Yetersiz magnezyum oranlarının serotonin seviyesinde düşüklüğe neden olduğu ve antidepresan ilaçların beyindeki magnezyumu arttırdığı ise bilimsel olarak kanıtlandı.

Magnezyum Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar

# Stres ve anksiyete (kaygı bozukluğu)

# Kramplar

# Zayıflayan kemikler

# Uyku bozukluğu

# Migren tipi baş ağrısı

# Düzensiz kalp atışı veya kalp krizi gibi hissettiren kalp ağrısı

# Sürekli yorgunluk hissi ve sıklıkla baş dönmesi

# Sindirim sorunları ve mide bulantısı

# Depresyon

# Metabolik sorunlar

Magnezyum Zengini Besinler:

# Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Karalâhana ve ıspanak gibi

# Çerezler ve çekirdekler: Özellikle kabak çekirdeği

# Tam tahıllı ürünler

# Avokado

# Muz

Senede iki kere kan tahlili yaptırarak vücudunuzdaki vitamin ve minerallerin durumunu kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin. Bu kontroller belki de önemli bir sağlık sorunun erken teşhis edilmesinde size fayda sağlayacaktır. Sağlığınızı önemseyin ve ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Beden ve Ruh Sağlığını Etkileyen Duruş Bozuklukları başlıklı makalemizde psikoloji ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

107
100 Paylaşım, 107 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir