Makyajın Cilt Sağlığımıza Etkileri


Kadınların asla vazgeçemeyeceği tutkularından biri olan Makyajın Cilt Sağlığımıza Etkileri konusunda ne kadar bilinçliyiz ve makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları biliyor muyuz? Hadi hep beraber öğrenelim.

Makyajı sadece güzel görünmek için yapmıyoruz makyajın psikolojik olarak da biz kadınların üzerinde inanılmaz bir etkisi var. Kendimizi iyi hissetmemizi, gün içerisindeki tempo da daha aktif olmamıza bile etken. Özellikle çalışan kadınlarda gün içerisinde kendilerini bakımlı hissederek daha enerjik bir tempoda bulduklarını söyleyebiliriz kulağa ne kadar garip gelse de doğru.

Peki, bütün gün cildimizde duran makyaj cilt sağlığımıza ne gibi etkiler sağlayarak karşımıza çıkıyor biliyor muyuz?

Kozmetik sektörünün yelpazesi çok geniş ve tahmin edeceğimizden de fazla ürün var. Kozmetik ürünlerini seçerken mutlaka kaliteli ve cildimize uygun ürünleri tercih etmeliyiz. Ucuz kozmetik ürünlerin kullanımı sonucunda zamanla cildimiz yıpranmaya başlar, cildin nefes almasını engeller, çeşitli cilt lekelerine bile neden olması kaçınılmazdır. Ucuz ürünlerin içerisindeki kimyasal ürünler nedeniyle kanserojen maddeler bulunulması da yüksek ihtimaller arasındadır. Cildinizin güzelliği ve sağlığı için ucuz kozmetik ürünlerden uzak durmalıyız. Mümkün olduğunca doğal ürünleri ya da kaliteli ürünleri tercih etmeliyiz.

Cildinize uyguladığınız makyaj bazları, kremler bile cilt sağlığınız için dikkat etmeniz gereken ürünler arasındadır. Ucuz maskaralar içerisinde barındırdığı kimyasallar sayesinde zamanla kirpiklerinizi kaybetmenize, azalmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde kullandığınız ucuz rujlar da kurşun oranının fazla olması ilerde daha büyük sağlık problemlerini tetikleyebilir. Eğer yoğun olarak parlatıcı kullanıyorsanız parlatıcı yerine dudaklarınıza vazelin sürebilirsiniz. Vazelin sürerek hem dudaklarınızı nemlendirmiş hem de kış aylarında soğuklardan oluşan dudak çatlaklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Makyajı uygulamak kadar temizliği de son derece önemlidir. Bundan önce ki yayınlanan Doğal Makyaj Temizleme Yöntemleri makalemde makyaj temizleme adımlarını uygulayarak sağlıklı bir şekilde makyajınızı temizlerken aynı zamanda cildinizin bakımını sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız kozmetik ürünleri uygun koşullarda muhafaza ederek çok uzun zaman dilimlerine yaymayın. Genelde kozmetik ürünlerin ömrü maskara 2-3 ay, likit eyeliner, fondöten, kapatıcı 6-12 ay, dudak parlatıcı, krem far 1 – 1,5 yıl arasındadır. Ve özellikle belirtmek istiyorum kesinlikle makyajınızı temizlemeden uyumayın.

Ne kadar yorgun olursanız olun cilt sağlığınız için makyaj temizliğinize 5 dakika vakit ayırmalısınız. Cildiniz her zaman güzellikle ışıldasın.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Kil Maskesi başlıklı makalemizde kil maskesi, yağlı cilt bakımı ve yeşil kil maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
95 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir