mavi-balina-oyunu-hakkinda-merak-ettikleriniz

Mavi Balina Oyunu Hakkında Merak Ettikleriniz


130 masum gencin intiharına sebep olarak gösterilen Blue Whale oyununu öyle veya böyle haberlerde ya da internette mutlaka görmüşsünüzdür. Türkiye’deki basın kuruluşlarının haliyle yeterli bilgi vermekten kaçındıkları Mavi Balina oyunuyla ilgili vakalar hakkında size bilgi vermek istedim.

Blue Whale oyunu; mouse ya da klavye ile oynadığınız, aynı zamanda telefon ekranınız ile kumanda ettiğiniz masum oyunlardan biraz daha farklı bir oyun. Yazı ve hedef tabanları üzerine kurulu olan oyunda size gelen talimatları daima uygulamak zorundasınız. Bu talimatları doğru ve eksiksiz bir şekilde uyguladıkça diğer seviyelere geçtiğiniz ve olası gazaplardan kurtulduğunuz bu oyunda, bütün bu süreçleri denetleyen gerçek insanlar da bulunmaktadır.

Talimatlar ya Kanlı ya da Acılarla Dolu

Bu oyunda talimatları yerine getirmeniz gerekiyor. Klasik oyunlarda seviye atlamak ya da puan toplamak için yapmanız gerekenleri anımsadınız belki, fakat Blue Whale oyununda bu durum biraz daha farklı işliyor. Nasıl mı? Bu oyunda size verilen bütün talimatları seviye geçmek için gerçek hayatta uyguluyorsunuz da ondan! Gerçek hayatta uyguladığınız bu talimatlarla bir sonraki talimatları alacağınız yeni bir seviyeye geçip oyunu oynamaya devam ediyorsunuz. Günde 1 talimat aldığınız bu oyunda 50. güne kadar talimatları yapmaya devam etmek zorundasınız.

Oyunun Mağdurlarından Biri: Yulia Konstantinova

Bu oyunu oynadıktan sonra intihar eden Yulia Konstantinova, intihar etmeden önce Rus sosyal ağı Vkontakte üzerinde son bir paylaşım yapmış. (aşağıda)

Ayrıca ilk günden itibaren size birbirinden farklı birçok zor görevler veren bu oyunda, mesela 3. günde kolunuza bulabildiğiniz en kesici alet yardımı ile mavi bir balina çizmeniz istenmektedir. Elbette ki bu mavi balinayı çizdikten sonra yapıp yapmadığınızı kontrol ettirmek zorundasınız

50. Günde İntihar Etmeniz İsteniyor

Daha çok 15 ve 18 yaş arası gençleri tuzağına düşüren bu oyunda hedefleri her gün yaptığınız zaman, oyun sonunda size 50. gün görevi veriliyor. Yapmanız gereken şey ise birçoğumuzun kanını donduracak cinsten! Bu eyleme göre, yüksek bir yerden atlamak suretiyle intihar etmeniz bekleniyor. Hayatın tam anlamıyla anlamsız olduğuna dair oyun oynayan kişiye birtakım veriler sunan oyun, gece 3 gibi uyanmanızı istemek ya da bütün gününüzü karanlık bir odada korku filmleri izleyerek geçirmenizi istemek gibi son derece sadistçe talimatları size yüklüyor. Sonrasında bu aşamalar sonucunda yara alan psikolojinize hayatın anlamsızlığı konusunda egzantirik veriler sunma konusunda çokta zorluk çekmiyorlar. Özellikle  çağındaki gençleri hedef alan bu katil oyun, sonunda zorladığı intihar eylemi ile istediğini rahat bir şekilde alıyor. Zira Rus polisinin sunduğu veri bilgilerine göre, polisler tam 130 masum gencin ölümünü Mavi Balina oyunu ile ilişkilendirmiştir.

Yaptıklarınızı Denetleyen Yöneticilerin Gözü Üzerinizde

Rus sosyal ağı VKontakte üzerinde #BlueWhale etiketini paylaştıktan sonra, çok kısa bir süre içerisinde sizinle iletişime geçen yönetici ekibi var. Bu ekip sadece talimatları vermekle yetinmiyor, aynı zamanda gençlerden verilen bu talimatları gerçekleştirdiğine dair kanıt göndermelerini şart koşmaktadır. Mesela, elinize jiletle çizdiğiniz mavi balina simgesinin fotoğrafını çekip kendilerine göndermek zorundasınız. Göndermezseniz ne mi olur? Aksi halde bir sonraki seviyelere geçemezsiniz. Aslında sadece bununla da kalmıyor.

Oyundan Ayrılırsanız Yapılan Anlaşma Bozulur

Oyundan ayrıldığınız zaman söz konusu anlaşma sona ermektedir. Blue Whale etiketini paylaşmanız akabinde size sorulan ‘Oyunu gerçekten oynamak istiyor musun?’ sorusunu adeta bir anlaşma olarak kabul edip değerlendiren oyun ekibi, öyle ya da böyle talimattan sıyrılmak veya talimatı gerçekleştirmek istemediğiniz durumlarda çeşitli tehditler ile sizi sindirmeye çalışıyorlar. Oyuna başladığınız zaman tüm sorulara cevap vererek tüm kişisel bilgilerinizi de paylaşmanız isteniyor.

Özellikle oyunun sonuna gelen gençlere son görev olarak yani 50. Günde oyuncunun intihar etmesini şart koşan Blue Whale oyunu, bu görevin gerçekleştirilmemesi durumunda oyunu oynayan kişinin ailesine ve kendisine zararlar verileceği yönünde tehdit mesajları göndermektedir. Kullanıcılara gönderdikleri dosyalar içerisinde bulunan trojan gibi uzaktan kontrol sağlayan virüsler barındığı için oyun yöneticileri bu tehditlerinin inanılırlığını daha da arttırıyor. Bir gerçek var ki; ergen gençler bu tehditleri fazlasıyla ciddiye almış ki, 130 kişi şuanda hayatta değil.

Kişisel zarara teşvik ve psikolojiyi yıpratacak talimatlar sonrasında ölüm ile sonuçlanan bu tehlikeli oyunu sonlandıran Blue Whale; kurgusu her ne kadar şok edici dursa olsa da, ne yazık ki resmi merciler tarafından intiharlar ile ilişkilendirilmiş durumda olan bir gerçektir aslında. Rusya’da gitgide artan genç yaştaki intiharların, internetteki intiharı güzel gösteren grupların yöneticisi 21 yaşındaki Philipp Budeikin ile ilişkilendiriliyor olması ve onun tutuklanması ile birlikte intihar oranlarında şaşıracaksınız ama gözle görülür bir azalış kaydedilmesi durumu akabinde gözleri bu kez Blue Whale oyununa çevrilmesine neden olmuştur.

NOT: Mavi Balina oyununu oynamak için lütfen ne bize mesaj atın ne de bunun için çabalayın. Bana bir şey olmaz diye düşünmeyin. UZAK DURUN!

Bir önceki yazımız olan Şekil Almayan Saçlar Uyarı Veriyor başlıklı makalemizde psikoloji, saç bakımı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

102
103 paylasim, 102 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı