meditasyon-yapmak

Meditasyon Yapmak


Meditasyon yapmak karmaşa, kaygı, tasa, savaş, korku, gam ve kederle dolu bir zihni yatıştırmak için yapabileceğiniz en iyi aktivitedir. Adeta zihninizin şalterlerini indirmek gibi…

Meditasyon, zihnin aldatmacasından köklü bir şekilde kurtulmak için yol bulmanızı sağlar. Biraz daha kelime anlamı ile ifade etmek gerekir ise meditasyon; tek başınıza oturarak içsel ve derinlemesine bir sorgu yapmaktır.

Meditasyon yapmak kişinin aslında ne olduğunu değil, ne olmadığını ortaya çıkarmada ve tutunduğu kalıpları tekrardan tarafsız bir şekilde sorgulamasına yardımcı olur. Kişi bu dünyaya misafir olarak gelir. Öyleyse içinde yaşadığımız bu dünya, bir misafirhaneden başka nedir ki? Bu misafirhaneye sahip olmayı başarabilen oldu mu?

Tarihe bakalım… Ne krallar, ne padişahlar, ne büyük adamlar geldi geçti bu dünya üzerinden. Hepsi birer birer öldüler. Herkes bu dünyaya çıplak olarak geldi ve dünyadan çıplak gitti. Hepimizi aynı kader bekliyor. O halde zihnimizde bizi harlayan ve hayatımızı yakan bu cehennemin kaynağı ne olabilir? Meditasyon yaparak merak ettiğiniz bu sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Bu kaynağın aslında ‘ego‘ olduğunu fark ettiğiniz zaman üzerinize bir sakinlik inecektir. Zihninizdeki ateş gücünü yavaş yavaş kaybetmeye başlayacaktır. İşte meditasyonunun yararları bu evrede başlar. Çok daha üst seviyelerde meditasyonun faydasını görmek için ise master meditatör olmanız gerekmektedir. Buda çok uzun yıllarınızı meditasyona ayırmanız gerektiğini vurgular. Uzak doğu tabiri ile meditasyon kavramına bir açıklık getirmek gerekirse; aslında meditasyon bir sözcükten başka bir şey değildir. Bu kavrama içsel sorgu ya da iç tefekkür de diyebilmemiz mümkün. İç tefekkür ile öz varlığımızın üzerini örten kabukları teker teker sökebiliriz. Meditasyon ile kişi kabuklarından sıyrılır ve nihai noktaya eriştiğinde ise zihin bu kabukların olmadığını algılar. Bedende zihne eşlik ederek kabukların varlığını yok eder. Böylece kabuklarından kurtulmak için yırtınmaktan vazgeçer insan. Bu vazgeçiş ile kişi mutlak bir huzurun başlangıcına erişir.

İşte bu farkındalığı kazanmak, kişisel gelişim zirvesine erişmek için oldukça önemli bir çabadır.

Kişisel gelişimden bahsetmişken, Kişisel Gelişim ve Faydaları konulu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. 🙂

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Kişisel Gelişim ve Faydaları başlıklı makalemizde kişisel gelişim, kişisel gelişim nedir ve motivasyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

70
68 paylasim, 70 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Meditasyon gerçekten insani hem dingin hale getiriyor hem de ruhen dinlenmesini sağlıyor… zannedersem site yeni ama gayet güzel paylaşımlar başarılar diliyorum…

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı