melisa-cayinin-faydasi

Melisa Çayının Faydaları


Melisa bitkisinin yapraklarının çay halinde kullanılması hafif ve orta derecede vakalara etkili olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Melisa çayının yatıştırıcı bir etkisi vardır ve ilaçların kuvvetli etkisine bağlı olarak ortaya çıkan araç ve cihaz kullanma güçlüğü, sersemlik ve bağımlılık gibi yan etkileri de engellediği bilinmektedir. Melisa çayının faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değil!

melisa-cayinin-faydalari-2

Yemeklerden Sonra 1 Fincan Melisa Çayı

Melisa yapraklarını yemeklerden sonra çay olarak tükettiğinizde gaz, hazımsızlık, şişkinlik ve kolik gibi sindirim sistemi sorunlarınızın giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Diğer bir yandan ise, bazı hastalıkların tedavisinde etkili olan Melisa yaprakları, tedavi uygulamalarında da yer alan bir bitkidir. Bunlar neler mi?

# Ağrılı adet

# Diş ağrısı

# Histeri

# Baş ağrısı

# Kusma

# Melankoli

# Yüksek tansiyon

Öğrenmeyi ve Algılamayı Geliştiriyor

Melisa yapraklarının içeriğinde bulunan maddelerden biri olan rozmarinik asitin, beynin öğrenme ve algılama yetisini desteklediği uzmanlar tarafından da ifade edilmektedir. Bu yüzden melisa çayının hem gençlerde hem de ileri ki yaşlar için yararlı olması beklenmektedir.

Uçuk Tedavisinde Etkili

Melisa çayının faydaları arasında belki de en çok seveceğiniz bu olacak! Yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre yapraklarında bulunan uçucu yağın özellikle uçuk virüsü üzerinde büyük bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Melisa çayını kapaklı bir kapta demleyerek hazırladığınızda ve içtiğinizde çayın ağzınızdaki uçuk benzeri enfeksiyonların tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

melisa-cayinin-faydalari-1

UYARI!

Melisa bitkisi ile ilgili en büyük sorunlardan biri, yanlış bitki olarak kullanılmasıdır. Daha ucuz olması sebebi ile limon otu veya bilimsel adı ile ifade etmek gerekirse Aloysia citriodora yaprakları, limon kukulu bir ince bir yapıya sahiptir. Bu bitki uzun yaprakları sebebi ile genellikle melisa bitkisi yerine satılmaktadır. Fakat sizlere bahsettiğimiz tüm bu yararlar, limon otu bitkisi için söz konusu bile değildir. Bu yüzden gideceğiniz aktarların güvenilir olmasına ve doğru bitkiyi aldığınıza emin olun. Aksi halde hiç beklemediğiniz ve tehlikeli birtakım yan etkiler ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin, sağlıkla yaşayın.

Bir önceki yazımız olan Yosun Yağının Faydaları başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, şifalı bitkiler ve yosun yağının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
80 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir