melisa-cayinin-faydasi

Melisa Çayının Faydaları


Melisa bitkisinin yapraklarının çay halinde kullanılması hafif ve orta derecede vakalara etkili olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Melisa çayının yatıştırıcı bir etkisi vardır ve ilaçların kuvvetli etkisine bağlı olarak ortaya çıkan araç ve cihaz kullanma güçlüğü, sersemlik ve bağımlılık gibi yan etkileri de engellediği bilinmektedir. Melisa çayının faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değil!

melisa-cayinin-faydalari-2

Yemeklerden Sonra 1 Fincan Melisa Çayı

Melisa yapraklarını yemeklerden sonra çay olarak tükettiğinizde gaz, hazımsızlık, şişkinlik ve kolik gibi sindirim sistemi sorunlarınızın giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Diğer bir yandan ise, bazı hastalıkların tedavisinde etkili olan Melisa yaprakları, tedavi uygulamalarında da yer alan bir bitkidir. Bunlar neler mi?

  • Ağrılı adet
  • Diş ağrısı
  • Histeri
  • Baş ağrısı
  • Kusma
  • Melankoli
  • Yüksek tansiyon

Öğrenmeyi ve Algılamayı Geliştiriyor

Melisa yapraklarının içeriğinde bulunan maddelerden biri olan rozmarinik asitin, beynin öğrenme ve algılama yetisini desteklediği uzmanlar tarafından da ifade edilmektedir. Bu yüzden melisa çayının hem gençlerde hem de ileriki yaşlar için yararlı olması beklenmektedir.

Uçuk Tedavisinde Etkili

Melisa çayının faydaları arasında belki de en çok seveceğiniz bu olacak! Yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre yapraklarında bulunan uçucu yağın özellikle uçuk virüsü üzerinde büyük bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Melisa çayını kapaklı bir kapta demleyerek hazırladığınızda ve içtiğinizde çayın ağzınızdaki uçuk benzeri enfeksiyonların tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

melisa-cayinin-faydalari-1

UYARI!

Melisa bitkisi ile ilgili en büyük sorunlardan biri, yanlış bitki olarak kullanılmasıdır. Daha ucuz olması sebebi ile limon otu veya bilimsel adı ile ifade etmek gerekirse Aloysia citriodora yaprakları, limon kukulu bir ince bir yapıya sahiptir. Bu bitki uzun yaprakları sebebi ile genellikle melisa bitkisi yerine satılmaktadır. Fakat sizlere bahsettiğimiz tüm bu yararlar, limon otu bitkisi için söz konusu bile değildir. Bu yüzden gideceğiniz aktarların güvenilir olmasına ve doğru bitkiyi aldığınıza emin olun. Aksi halde hiç beklemediğiniz ve tehlikeli birtakım yan etkiler ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin, sağlıkla yaşayın.

Hoşça kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Beyninizi Güçlendiren Besinler başlıklı makalemizde hafıza güçlendiren besinler, hafızayı güçlendirmenin yolları ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
80 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı