menapoz

Menopoz


Kadınların aylık regl dönemlerinin ve üreme fonksiyonlarının bittiği döneme menapoz denir. Genellikle orta yaş üzerinde (45- 55 yaşları arasında) başlar ve ortalama olarak 1-2 yıl bu dönem sürer. Bazı kişilerde menapoz dönemi çok daha erken yaşlarda başlamaktadır. 20-30 yaş aralığında ki bu kişiler gerekli doktor kontrolleri ve ilaç tedavileri ile tedavi edilmektedir.

Erken menopozun sebepleri genetik olmakla beraber, kişinin maruz kaldığı aşırı stres ve üzüntü halleri de sebep olabilmektedir. Kişi menopoz süresi içeresinde birçok hem fiziksel hem de duygusal değişikliklere uğrar. Menapoz süresince kadınların uğradığı bu değişiklikler şunlardır;

Regl düzensizliği

Menopoz dönemine giren kadının öncelikle regl döneminde düzensizlikler görülmeye başlar. Bunlar kanamanın azalması, kanama sürelerinin azalması ve regl dönemlerinin düzensizleşmesidir. Genellikle bu düzensizlikler regl olunan süresin uzaması şeklinde olur. Kişi her ay düzenli regl olmak yerine 2 ayda bir ya da 3 ayda bir periyodik dönemine girer.

Ateş basması

Menopozda meydana gelen hormonsal değişiklikler sebebiyle kişilerde en sık görülen semptomlardan birisi ateş basmasıdır. Havanın sıcaklığı fark etmeden kişi ani ateş basması, terleme gibi semptomlara maruz kalır. Bu durum menopoz dönemine girmeden önce başlar ve yaklaşık 2-3 boyunca sürer.

Baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı

Genellikle hamilelik belirtileri ile benzerlik gösteren bu belirtilerin kaynağı ve sebebi henüz tıp birimlerince açıklanamamaktadır. Hatta menopoza girmiş bazı kişiler bu belirtilerle hamilelik kontrolü için doktora başvurmaktadırlar. Menopoz döneminde kendini gösteren bu durumlar haricinde kişide aşırı gerginlik, sinirlilik hali, ani duygu değişimleri gibi durumlarda genellikle gözlenmektedir.

Kilo değişiklikleri

Menopoz döneminde kişide aşırı kilo alma belirtileri görülmektedir. Bunun sebebi işlevi yavaşlayan trioid bezleridir. trioid hormonlarının azalmasına bağlı olarak kişilerde ani kilo artışları görülür.

Menopoz döneminde kadınlar hekimlerine başvurarak, menopoz dönemi boyunca gerekli ilaç tedavisi ve doktor kontrolünü aksatmamalıdırlar. Düzenli tedavi ile bu dönem en rahat ve kolay şekilde atlatılıp, hayatınızı gereğinden fazla etkilemesine izin verilmemelidir. Gerekli durumlarda psikolojik destekte alınmakta da fayda vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

60
54 Paylaşım, 60 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir