Metabolizmanızı Hızlandırın


Metabolizmamızı hızlandırarak nasıl formumuzu, sağlığımızı daha dengeli bir şekilde sağlayabiliriz biliyor musunuz? Biz sizin yerinize araştırarak metabolizmanızı hızlandırarak hem formda kalmanıza hem de sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak tüyoları sizler için derledik.

1- Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı tüketmek hepimizin bildiği gibi metabolizmamızı hızlandırmak için olmazsa olmaz kuralımız haline gelmelidir. Vücut az su tükettiğinde ya da susuz kaldığında az kalori yakar ve bunun yanı sıra karaciğerler yağ yakması gerekirken vücudumuzdaki su stokunu tüketmeye başlar. Su içmeye alışkın değilseniz mutlaka daha önce yayınlanan Fazla Su İçmenin 10 Yolu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

2- Vücudumuz belirli saat aralıklarında enerji ihtiyacını karşılamak için elbette yemek yememiz gereklidir. Ama burada ki püf nokta ne kadar düzenli şekilde yemek yediğinizdir. Düzenli bir şekilde yemek yemediğinizde vücudumuz enerjiyi tüketmek yerine depolamaya başlayarak kilo almanıza neden olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için 3-4 saat aralıklarla yemek düzeninizi belirleyerek metabolizmanızı hızlandırın. Tabi abartıya kaçmamak suretiyle.

3- Süt ve süt ürünleri, vücudunuzdaki yağları yakmaya ve kas yapmak için gerekli olan besinlerden özellikle kalsiyum içerdiğinden metabolizmanın düzenli bir şekilde işlemesinde önemli bir element olarak görev alır.

4- Sabahları erken uyanarak güneş ışığının metabolizmanız üzerindeki etkisini arttırabilirsiniz. Sadece metabolizmanız üzerindeki etkisini arttırmakla kalmaz ayrıca birçok işinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

5- Şimdi yine mi diyeceksiniz belki ama egzersizi yaşamınızda alışkanlık ve hatta hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Egzersizi daha keyifli hale de getirebilirsiniz dans etme, koşu, yürüyüş, tempolu yürüyüş gibi her türlü egzersiz, aktivite metabolizmanızın hızlanmasında büyük rol oynayacaktır. Ve mutlaka egzersizleri düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

6- Uygulamış olduğunuz diyetlerde karbonhidratlı besinleri tüketmeyi bırakıp vücudunuzu zorlayarak mutluluk hormonunu sentezlemesini engellemeyin. Karbonhidratlı besinlerin yetersizliği nedeniyle ruh halinizi etkileyerek vücudunuz kendini strese teslim eder.

7- Yemeklerinizde iyotlu tuz kullanın. Deniz tuzu bilindiğinin aksine iyotlu tuzun yerine geçmiyor ve iyotun eksik olması tiroidi olumsuz etkileyeceğinden metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.

8- Sonradan üzülmek istemiyorsanız atıştırmalık abur cubur gıdalardan mutlaka uzak durun. Sağlıksız besinler tüketmeniz hem sağlığınızı etkiler hem de metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.

9- Organik olmayan besinlerden uzak durun. Hormonlu, böcek ilaçlarıyla yetişen bitkiler ve buna benzer yetiştirilmiş ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmaya özen gösterin.

10- Tükettiğiniz besinlerden demir alımını vücudunuza sağlamanız çok önemli. Dikkat edilmediği takdirde demir eksikliği kasların oksijen alımına engel olur ve bu durum sağlığı kötü yönde etkiler. Tükettiğiniz besinlerde demir seviyesi az ise balık, et ve elmayı daha fazla tüketmeye çalışarak vücudun demir alımı için dengesini sağlamış olursunuz.

Tüm bu püf noktaları uygulayarak hem metabolizmanızı hızlandırın hem de sağlığınızı koruyun. Tabi tüm bunların yanı sıra stresi de unutmamak gerekir. Stresle başa çıkamadığınız da bu da metabolizmanızın hızlanmasında problemler yaşamanıza neden olur. Stresli olduğunuzda tiroit bezi ile birlikte metabolizmamızın da yavaşlamasına etki etmesi fazla kilo almamıza sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Ergenlikte Obezite Tehlikesi başlıklı makalemizde ergenlikte beslenme, ergenlikte obezite ve obezite hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
85 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir