metroda-kimyasal-gazla-eylem-yapan-tarikat

Metroda Kimyasal Gazla Eylem Yapan Tarikat


Kimyasal gaz bile üretebilen başarılı bilim insanları, askeri olayları değerlendirip karşı hamle yapabilecek güçteki askerlere kadar her çeşit insanın var olduğu bir örgüt düşünün. Bu örgüt, esrarengiz kazaların faili olarak gösterilsin ve tarihin en büyük katliamına neden olacakken son anda engellensin! Böyle bir şey düşündüyseniz, bu örgüt muhtemelen Aum Şinrikyo tarikatı olacaktır.

Aum Şinrikyo: Yüce Gerçek Tarikatı

Aum Şinrikyo, 1984 senesinde Shoko Asahara tarafından kurulan Tokyo merkezli dini bir örgüttür. Fakat daha sonra terörist grup olarak tanınacaklardır. Hedeflerinde ilk başta Japonya’yı ele geçirmek olan örgüt, ardından dünyayı tamamen ele geçirme amacı ile faaliyet gösteriyordu. Bütün bunların yanı sıra Amerika’nın günün birinde Japonya’ya hiç beklenmedik bir şekilde saldırı gerçekleştireceğini ve Japonya’yı yok etmeye çalışacağını, akabinde III. Dünya Savaşı’nın gerçekleşeceğini iddia etmiştir. Örgüt faaliyetlerine zemin olarak bu ihtimali seçmeyi tercih etmiştir.

Örgütün en dikkat çekici yanıysa örgütün mensuplarıdır. Tamamının asla bilinmediği mensup grubunda bilindiği kadarı ile rütbeli askerlerden bilim insanlarına kadar, iş adamlarından devlet adamlarına kadar çok geniş bir yelpazede insan çeşidi bulunmaktadır. Budizm, Hinduizm ve Hıristiyanlığa dair detaylar barındıran örgütün düzenlediği sıra dışı saldırılar bugün bile gizemini korumaktadır. Öyle ki, idam cezasına çarptırılan örgüt lideri Shoko Asahara, mahkemede idam kararını dinlerken tek bir kelime bile etmemiştir.

Metroda Kimyasal Saldırı: Sarin Gazı Kullanarak Zehirlediler

Geniş bir yelpazeye sahip olan hiyerarşi yapısı ve üyelerinin yetenekleri ile çok kolay bir şekilde sarin gazı elde edebilen örgüt, 1995 senesinde Tokyo’da bir şehir metrosuna kimyasal sarin gazı kullanılarak saldırıda bulundular. Kurucu Shoko Asahara tarafından verildiği düşünülen bu acımasız emir, bugün hala neden verildiği konusundaki gizemini korumaktadır. Bazılarına göre ülkede kaos ortamı yaratıp güçsüz bir yönetime neden olmak için yapılan bu eylemde 12 kişi hayatını kaybetmiştir. Fakat binlerce kişi bu olayda ciddi şekilde yaralanmıştır.

20 Mart’ta çantalarına kimyasal sarin gazını saklayan örgütün üyelerinden 5 tanesi, hedef bölge Tokyo metrosuna geldiği zaman bu gazları açığa çıkarttılar. Dünyada ilk defa Hitler tarafından Yahudileri katletmek amacı ile kullanılan ve üretilen sarin gazı, son derece etkili öldürücü etkisi ile Tokyo metrosundaki vatandaşlardan 12 tanesini ne yazık ki anında orada öldürmüştür. Sıvı olarak çantalara doldurulan sarin gazının sadece 12 kişiyi öldürüp diğer binlerce kişiyi ağır yaralı bırakmasının tabi ki de bir sebebi var. Çünkü 11 sarin gazlı çantadan sadece 8 tanesi patlatılabilmişti. Neden mi? Polisin bu durumu fark etmesi ve cesurca müdahale etmesi ile son 3 çanta neyseki patlatılamadı. Çok kısa bir sürede tahliye edilen metro isdtasyonunda insanlar saldırıya uğradıklarının bile farkına varamamışlardı. Delinen depoların çantalardan yere akıttığı kimyasal madde, polisin müdahalesi ile istenilen etkiyi vermedi. Oysaki örgütün çok iyi hazırlandığı saldırı planladığı gibi başarılı olmuş olsaydı, metro istasyonundan sağ çıkan bir kişi bile olmayacaktı.

Yaklaşık olarak 6 bin insanın zehirlendiği bilgisini paylaşan yerel polisler, 1 ay sonra Mayıs 1995 yılında kurucu lider Shoko Asahara’yı yakalamayı başarmıştır. 4 yıl boyunca yargılanan ve gözleri görmeyen örgüt kurucusu Shoko Asahara, yargılamanın dördüncü yılında idama mahkûm edilmiştir. Bu kararı bile sessizlikle dinledikten sonra asla cevap vermeyen kurucu Shoko Asahara’nın idamı ertelendi. 29 Ocak 2009 yılında asılarak infaz cezasının uygulanması ile öldürülmüştür.

İnsanlar Shoko Asahara’ya Nasıl İnandı?

Aum Şinrikyo’nun askerlerden tutunda, bilim adamlarına kadar birçok mensubu olduğunu en başta da söylemiştik. Kurucu Shoko Asahara’nın bu insanları kandırmayı başarabilmesinin özünde dini duygular ve falcılık yatmaktadır. Hinduizm ve Budizm gibi dinlerin başka bir şeklini ortaya koyup tarikat kuran lider Shoko Asahara, 1995 senesinde Büyük Hanşin Depremi’ni bilmesi insanları şok etmişti. Ruhlar üzerine bilgili olmasına inanmaya başlayan insanlar, çeşitli öğretilerini illüzyon yöntemi ile insanlara sunan kurucu Shoko Asahara’ya biat etmeye başladılar.

Rusya’dan Almanya’ya kadar pek çok ülkede onlarca hatta yüzlerce üyesi bulunan örgüt Aum Şinrikyo, dünyanın çeşitli bölgelerinde hala etkin bir şekilde rol almaktadır. 2009’daki katliam sebebi ile insanlardan af dileyen Aum Şinrikyo adlı örgütün yeni lideri Fumihiro Joyu, ismini Aleph olarak değiştirerek örgütün şiddeti bıraktığını ilan etmiştir. Tokyo saldırısı esnasında 9 bin mensubu olduğu bilinen örgütün dünya çapında ise 40 bin üyesi olduğu tahmin ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Evinde Hamam Böceği Besleyen Kız başlıklı makalemizde evcil hayvan, gündem ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

97
93 paylasim, 97 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı