meyve-kilo-aldirir-mi

Meyve Kilo Aldırır Mı?


Fazla kiloları ile başı dertte olan herkes ilk olarak meyve yiyerek fazla kalori alımını azaltmak isterler. Fakat meyvelerin sandığınız kadar masum olmadığını söylesem? Nasıl mı? Meyve kilo aldırır mı? Hadi şimdi tüm bu soru işaretlerinin cevabını bulalım.

Meyveleri tüketirken porsiyonlar halinde ve yemeklerden belli bir saat sonra tüketmek gerektiğini uzman diyetisyenlerde belirtmektedir. Meyvelerin içinde bulunan fruktoz adlı şeker, kana çok daha kolay bir şekilde geçmektedir. Her insan akşamları belli bir saatten sonra yemek yemenin zararlı olduğunu bilir. Fakat bilinmesine gereken bir nokta daha var! Geç vakitlerde yenen meyvenin de zararlı olduğu uzmanlar altını çize çize bildirmektedir.

meyve-kilo-aldirir-mi-1

Akşamları belli bir saatten sonra yeme ve içme olaylarını kesmeniz gerekiyor. Saat 6 ya da 7 yeme içmenin kesilmesi açıcından uygun bir vakit olabilir. Tabi bu saati yatış saatine göre ayarlamak daha doğru olacaktır. Eğer bir kişi geç saatte yatmadan önce meyve tüketirse meyvede bulunan fruktoz şekeri yağa dönüşür ve kana çok daha kolay bir şekilde karışır. Bu durumda şişmanlık için zemin hazırlamaktadır. Geç saatlerde yemek doğru bir karar değildir. Fakat meyveyi 3 ya da 5 porsiyon olarak uygun saatlerde yediğinizde kilo aldırmadığını da belirtmek isterim. Elbette ki her meyve için porsiyon miktarı da değişiklik göstermektedir.

  • Çilekte 10 adet çelik 1 porsiyon yapmaktadır.
  • Armutta ve portakalda orta boyları 1’er porsiyondur.

Yani günde 3 ya da 4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. (Uygun saatleri unutmadan!)

Geç saatlerde meyve yemenin bazı zararları olabilir. Geç vakitlerde tüketilen meyvedeki şekerin yağa dönüşmesi çok daha kolay olduğu için şişmanlık ve obezite gibi sorunlarla karşılaşmanız çok daha olası bir durumdur.

Peki, meyveleri akşam tüketmek isteyen bir kişi hangi saatler aralığında yemelidir?

Eğer ki meyve yemek istiyorsanız, yemekten 3 saat sonra tüketmeniz çok daha doğru bir karar olacaktır. Bu sayede vücudunuzda yağa dönüşmeden vitamin, mineral ve enerji olarak kalmasını sağlamış olursunuz.

Artık meyvelerinde sandığınız kadar masum olmadığını biliyorsunuz. O halde sağlıklı bir şekilde meyve tüketimine devam edebilirsiniz. 🙂

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Okul Çağı Çocuklarında Doğru Beslenme başlıklı makalemizde aile, çocuk ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
75 paylasim, 78 puan

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı