mide-bulantisina-ne-iyi-gelir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?


Mide bulantısı çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Fakat mide bulantısının en sık görülen nedenleri arasında migren, araç tutması, alkol kullanımı, stres ve gıda zehirlenmeleri olarak sayılabilir. Gebelik döneminde de yaşanan sabah bulantıları oldukça yaygın bir durumdur. Bazı yiyecekler mide bulantısını şiddetlendirirken bazı yiyecekler ise mide bulantılarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Kişi düzenli olarak mide bulantısı yaşıyor ve nedenini tam olarak tespit edememiş ise mutlaka alta yatan başka bir sebebin varlığını araştırmak için uzman bir doktora başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

MİDE BULANTISININ ÜSTESİNDEN GELMENİZ MÜMKÜN!

Odanızın penceresini açık tutun ya da temiz havada yürüyüşe çıkmayı deneyin.

Mide bulantısının arttığı zamanlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek ya da nane çayı içmek iyi gelebilir.

Elma, lifli yapısı ile mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmayı sağlar.

Sıvı kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir diğer faktör olarak görülmektedir. Özellikle mide bulantısı yaşadığınız günlerde içtiğiniz su miktarına özen göstermelisiniz.

Badem ve fındık gibi kuruyemişler mide bulantısına iyi geldiği için tüketilmesi tavsiye edilir.

Boş mide bulantının artmasına neden olan faktörlerden biridir. Bunun için hafif ve midenizi tutacak aynı zamanda çok güçlü kokusu ve tadı olmayan yiyecekler tüketmeniz faydalı olacaktır.

Bazı kadınlar gebelik döneminde yaşanan bulantılar için limon kullanmayı tercih eder. Limonun ekşi tadı ya da bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Zencefil, araç tutması ve hamilelik döneminde yaşanan sabah bulantıları gibi farklı nedenlerle görülen mide bulantılarına iyi gelmektedir.

Lavanta, nane, limon ya da zencefil koklayarak kendinize gelmeyi sağlayın.

Sürekli devam eden mide bulantısı başka bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği için doktor kontrolü şarttır.

Bir önceki yazımız olan Alerjik Çocuklar Dondurma Yiyebilir Mi? başlıklı makalemizde alerjik astım, çocuk sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
83 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir