migren

Migren


Migren, aralıklarla tekrarlanan baş ağrılarına sebep olan baş ağrısı hastalığıdır. Genel olarak şiddetli olan baş ağrıları bazen hafif derecelerde de olabilir. Ağrı çeken kişilerde yüksek ses ve yoğun ışık altında olmak ağrıyı arttıran faktörlerdir. Ağrılar genellikle zonklama hissi verir ve tek tarafta hissedilir. Bazı hastalarda ise mide bulantısı ve istifra görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Ağrının kısa sürede geçmesini sağlamak amacıyla ağrı kesici alınmalıdır.

Migren çoğunlukla genetiktir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla 3 kat fazla görülmektedir. Bunun sebebi migren ağrısını ortaya çıkarmada etkili olan kadınlık hormonlarıdır. Bu hormonel dalgalanmaların etkileri migrenin ortaya çıkma ihtimalini erkeklere oranla arttırır. Çocukluk yaşlarında kız ve erkekler arasında büyük farklar gözükmese de ilerleyen yaşlarda kadınlarda ki hormon seviyesinin artmasıyla 18 yaş üzeri kadınlarda migrenin olma ihtimali erkeklere oranla çok daha yüksektir. Orta yaşlarda olan her 3 kadından 1 inde migren oluşmaktadır.

Migren hastası kadınların çoğunda migren atakları doğumdan sonra meydana gelir. Bazen bir ay, altı ay ve ya birkaç yıl sonra meydana çıkabilir. Bu gecikmenin emzirme dönemi ile ilişkili olmaktadır.

Hissettiğimiz her ağrı migren hastalığının kendisi olmayabilir. O nedenle ağrıların nedenlerini araştırmalı mutlaka alanında uzman kişilere danışılmalıdır. Migren atağı sırasında karanlık ve sessiz bir odada vakit geçirmek ağrının hafiflemesinde oldukça büyük bir yardımcı niteliğindedir. Migren ağrısı ile mücadele etmek için kullanacağımız ilaçlar da mutlak suretle doktor tavsiyesi ile almalı ve doz seviyesine dikkat etmelidir. Baş ağrısı günlük yaşamınızda sizlere zorluklar yaşatabilir bu nedenle düzenli uyku, sağlıklı beslenme gibi faktörler oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda kullandığınız parfüm ve benzeri ürünlerde çok keskin kokular tercih etmemeniz gerekmektedir. Fazlaca keskin kokular baş ağrınızı tetikleyebilir. Sizi mutsuz edecek baş ağrısından uzak durmak için özellikle migren hastasıysanız uyku anında ışıksız ve sessiz ortamları tercih ederek verimli bir uyku uyuyabilir bu sayede baş ağrılarınızla baş edebilirsiniz. Sağlığın ihmale gelmeyen bir önem taşıdığını unutmamanızı ve gereken tedbirleri almanızın size yarar sağlayacağını hatırlatır sağlıklı ve ağrısız günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Selülit Ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kadın sağlığı, sağlık ve selülit hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

59
59 paylasim, 59 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı