Mikroenjeksiyon Tedavisi


Gebe kalmak isteyen kadınlar için yapılan uygulamalardan biri olan mikroenjeksiyon; tüp bebek yönteminde kullanılan, camdan yapılmış bir mikropipetle hücre duvarından mikroskobik boyutta madde ekleme yöntemidir.

Diğer gebe kalma yöntemlerine göre daha zahmetli bir yöntem olmasına rağmen sıkça tercih edilen bir işlemdir. Mikroenjeksiyon uygulaması yapılırken;

  • Erkek hastadan alınan tek bir sperm hücresi ile kadın hastadan alınan yumurtanın içerisine mikroskop aracılığı ile çok ince bir iğne ile yerleştirilmesi sağlanır.
  • Bu sayede döllenme oluşumu sağlanmış olur.

Mikroenjeksiyon uygulaması sayesinde sperm sayısı ve sperm hareketliliği az olan, aynı zamanda spermlerinde şekil bozukluğu bulunan erkeklerde artık baba olma fırsatını yakalıyor!

Kısırlık tedavisinde herhangi bir nedenden kaynaklanan ve erkeğin spermi ile kadının yumurtasının buluşamadığı olumsuz durumlarda mikroenjeksiyon tedavisi devreye girecektir.

Mikroenjeksiyon tedavisi, erkeklerde çok ciddi boyutlardaki kısırlık sorunlarında bile oldukça yüksek bir başarı yakalayan, umut verici bir gebe kalma yöntemi olarak karşımıza çıkar. Klasik tüp bebek yönteminden daha farklı olarak burada spermin yumurtaya yerleştirilmesinden sonra hücre içinde döllenmesi beklenmez. Mikroenjeksiyon uygulamasında sperm zorla yumurta hücresinin içine yerleştirilir ve başarının sağlanması beklenir. Tüp bebek yöntemine göre daha başarılı sonuçlar veren mikroenjeksiyon tedavisinin başarı oranı ise %50 ile % 80 arasında değişmektedir. Bu başarı hastanın yaş grubuna göre farklılık gösterebilir.

Mikroenjeksiyon tedavisinin maliyeti uygulamanın yapıldığı yere göre değişiklik gösterebilir. Tüp bebek tedavisinin maliyetinden çokta farklı değildir.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
76 paylasim, 78 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı