misir-nisastasi-ile-kuru-sampuan-yapimi

Mısır Nişastası ile Kuru Şampuan Yapımı


Çok alışık olmasanız bile, kuru şampuanı kullanımı zaman geçtikçe kadınlar arasında giderek yaygınlaşmaya başladı. Kuru şampuan kullanmayı tercih etmeyenlerin en büyük sebeplerinden biri içeriğinde bulunan kimyasal bileşenlerdir. İşte, bu gibi bir tereddüt içerisindeyseniz o halde sizin için önereceğim mısır nişastası ile yapılan kuru şampuan tarifimiz oldukça işinize yarayacak. Üstelik bu tarif evde yapabileceğiniz çok kolay aşamalardan oluşuyor.

Eğer sarı gibi açık tonlarda bir saç rengine sahipseniz;

Malzemeler:

# 1/4 fincan mısır nişastası

# 1 çay kaşığı tarçın

# 3-5 damla uçucu

# Doğal yağlar (lavanta ve biberiye gibi)

# Eğer koyu tonlarda bir saç rengine sahipseniz;

Malzemeler:

# 1/8 fincan mısır nişastası

# 1/8 fincan kakao tozu

# 1/8 fincan tarçın

# 3-5 damla uçucu

# Doğal yağlar (lavanta ve biberiye gibi)

İlk olarak kuru malzemeleri kendi içerisinde karıştırın. Daha sonra saçlarınızın mis gibi kokmasını sağlamak için birkaç damla kokulu ve uçucu doğal yağlardan birini ekleyebilirsiniz. Hepsini güzel bir şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir kapta ağzı kapalı olacak şekilde serin bir yerde saklayın. İhtiyaç duyduğunuzda kullanmak için fırça yardımı ile karışımı saç diplerinize uygulayın. Saçınız için hazırladığınız karışımı bir fırça yardımı ile uyguladıktan sonra saçınızı diplerinden uçlarına doğru tarayın. Yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir süre boyunca yaptığınız kuru şampuanı saçınızda bekletin ki saçınızdaki yağı emsin. Daha sonra saçınıza şekil verme aşamasına geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saçlara Hacim Katmanın Kolay Yolu başlıklı makalemizde hacim, saç bakımı ve saç şekillendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
96 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir