misir-piramitleri-nasil-tasindi

Mısır Piramitleri Nasıl Taşındı?


Binlerce yıl önce irili ufaklı yapılarıyla adeta bir yapbozu andıran Mısır piramitleri günümüzde hala herkesin dikkatini çekmektedir. Birçok üniversite bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak, incelemeler için akademisyen ya da profesörleri Mısır’a göndermektedir. Mısır piramitleri nasıl inşa edildi, o taşlar nerede üretildi ve nerelerden taşındı gibi soruların yanıtını veren inanılmaz detaylar ortaya çıktı. Bu araştırma sonuçlarına göre Mısır piramitleri taşlarının nasıl taşındığı gizemi de çözüme kavuşmuş oldu.

Mısır piramitlerinin inşa edildiği dönemde yaşayan bazı insanların olayları not defterine kayıt ettiği ve bunu günlük bir şekilde kaydettiği bilgisine ulaşıldı. Bu bilgi doğrultusunda not defteri üzerinde uzun süre araştırmalar yapıldı. Fakat bu notların hangi dilde yazıldığı ve neler denmeye çalışıldığı bir türlü anlaşılamamaktaydı. En sonunda konu ile ilgili yapılan tüm araştırmalar sonuç verdi.

Piramitlerin Taşları Nasıl Taşındı?

Mısır piramitlerinin inşa edildiği zamanlarda günlük tutan insanların saklanan not defterleri, alanında uzman olan kişiler tarafından araştırıldı ve bir sonuca bağlandı. Bu notlar sayesinde piramit taşlarının nasıl taşındığı bilgisine ulaşıldı. Not defterinde yazan bilgiler gösteriyor ki, piramitteki taşların sandallar yardımıyla taşındığı ortaya çıktı. Piramit oluşumu için hazırlanan taşların Nil Nehri’nde üretildiği ve Nil Nehri’nin hemen kıyısına ise Mısırlı mühendisler tarafından liman inşa edildiği bilgisine ulaşıldı.

Mısırlı mühendisler Nil Nehri kıyısına liman inşa ederek piramitleri koyacakları bölgeye aynı zamanda su getirmek için kanal inşa etmeliydi. Mühendisler çizimlerini tamamladıktan sonra Nil Nehri’nden piramitlerin yapıldığı bölgeye kadar kanal inşa etti. Su kanalları açılarak bu bölgelere insan gücüyle oluşturulan yapay nehir gerçekleştirmiş oldu.

Elde edilen kanalla birlikte binlerce işçi Nil Nehri kıyısında üretildiği tahmin edilen tonlarca ağırlığındaki taşları sandallara yükledi ve buradan piramitlerin inşa edileceği bölgelere götürülmesi sağlandı.

170 Bin Ton Piramit Taşı

Bilindiği üzere Mısır piramitlerinin taşları tıpkı bir yapboz gibi parça parçadır. Yani Mısır piramitleri bir bütün olarak oluşmamıştır. Mısır’da yaşamını sürdüren işçilerin Nil Nehri kıyısına her gün gidip üretilen piramit taşlarını sandallara yüklediği ve sandallarında ipler yardımı ile birbirine bağladığı bilgisine ulaşıldı. Sandallarında tıpkı piramitler gibi birbirine bağlanmasından sonra düzenli bir şekilde her gün piramitler bitene kadar bu sistem sayesinde taşlar çekildi.

Binlerce işçinin Mısır piramitlerinin oluşması için toplamda 170 bin ton piramit taşını çektiği bilgisin ulaşıldı. Bu bilgiler Mısır piramitleri döneminde yaşamını sürdüren ve günlük tutan kişilerin not defterinin bulunması ile elde edilen bilgilerdir.

800 Kilometre Uzaklıktan Taşlar Getirildi

Mısır piramitlerinin yapım ile ilgili içeriklerin kaleme alındığı not defterindeki yazılar ne kadar gerçek, elbette ki yüzde yüz bilinmiyor. Fakat Nil Nehri’nden Mısır piramitlerinin bulunduğu konum ortalama olarak 800 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yani taşlar 800 kilometre öteden getirilmiş demektir. Her bir taşın ortalama olarak 2,5 – 3 ton olduğu belirtiliyor. Tabi ki günümüz teknolojisi kullanıldığı zaman 2,5 – 3 ton yükü kaldırmak son derece kolay bir şeydir. Fakat binlerce yıl önce bu mühendislik harikalarının nasıl yapıldığı, işçilerin 800 kilometre öteden bu kadar ağır taşları sandal yardımı ile nasıl getirdiği ve en önemlisi de sandallara bu yüklerin nasıl konulduğu hala merak edilen bir konu olarak varlığını sürdürmektedir.

Mısır’daki ilk piramit hangisi merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, size Mısır’daki İlk Piramit: Zoser Piramidi makalesini okumanızı tavsiye ediyorum. Bence okurken çok keyif alacaksınız. 🙂 Ayrıca Mısır’a giden okurlarımızdan değerli yorumlarını bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan İlluminati ve Ardındakiler başlıklı makalemizde kültür ve sanat ve tarih hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

94
94 paylasim, 94 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı