Mısır’daki İlk Piramit : Zoser Piramidi


Mısır’da ilk inşa edilen piramit Zoser Piramidi’dir. Mısır Firavunu olan Zoser tarafından yaptırılan Zoser Piramidi, görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Eski dönemlerde Mısır kralları için Mastaba adı verilen mezarlar inşa edilirdi. Kralların ölü bedenleri bu mezarlarda muhafaza edilirdi. Ancak Firavun Zoser döneminde, Mastaba mezarlarının 6 katlı versiyonu olan ve kralın adını taşıyan piramit tarihteki ilk piramittir ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Zoser Piramidi’nin mimarı, tarihin ilk mimarı olarak adı geçen Imhotep tarafından inşa edilmiştir. İlgi çekici ve diğer piramitlerin aksine benzersiz bir yapı olarak göz kamaştırmaktadır. Zoser Piramidi’nin inşası için tuğlalar ve beyaz kireç taşları güneş altında kurutularak elde edilmiş ve inşa malzemesi olarak kullanılmıştır.

Zoser Piramidi’nin 63.17 metrelik bir yüksekliği vardır. 109×125 metrelik taban yüzeyine konumlanan Zoser Piramidi, son derece etkileyici ve farklı bir yapıdadır.

Zoser Piramidi’nin altına inen 11 geçit vardır. Zoser Piramidi’nin içerisinde firavun mezarı, cenaze odası ve tapınaklar bulunur. O dönemlerde ölülerin tekrardan dirileceğine inanıldığı için mezar içerisinde değerli eşyalar ve yiyeceklerde bırakılırdı. Maalesef ki günümüze gelene kadar bu mezarlar soyulduğu için kral ve soyundan gelen mumyalarla birlikte onlara ait değerli eşyalarda bulunamamıştır.

Zoser Piramidi’ni diğer piramitlerden ayıran en temel özelliği ise merdivenli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliği Zoser Piramidi’nin diğer piramitlerden dış görünüm olarak çok daha farklı bir hava kazanmasını sağlamıştır.

Zoser Piramidi’nin giriş bölümü en üst basamakta yer alır. Zoser Piramidi’ni diğer piramitlerden ayıran bir başka özelliği ise mezar içlerinde duvar kabartmalı süslerin bulunmasıdır.

Zoser Piramidi, Mısır’ın ilk piramidi olarak tarihe geçmiştir. Yapının inşası yaklaşık M.Ö. 2800 yılında günümüzdeki Mısır toprakları içerisinde bulunan Kahire şehrinin yakınlarında yapılmıştır. Zoser Piramidi, diğer Mısır piramitleri arasında hem ilk olması nedeniyle hem de daha farklı bir dokuya sahip olduğundan dolayı en dikkat çekici piramit olmayı başarmıştır.

Mısır’a düzenlenen turlara katıldığınızda ya da yolunuz Mısır’a düşerse, orada bulunduğunuz süre zarfında dünya harikalarından biri olan Zoser Piramidi ve diğer piramitleri gezmeyi sakın ihmal etmeyin. 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Yerebatan Sarnıcı'na Ufak Bir Gezinti başlıklı makalemizde kültür ve sanat, seyahat ve tatil hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

97
101 paylasim, 97 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı