miyom-nedir-miyom-tedavisi-nelerdir

Miyom Nedir? Miyom Tedavisi Nelerdir?


Kadın sağlığında oldukça önemli bir konuyu sizler için araştırdım. Bu yazımızda miyom nedir? Miyom tedavisi nelerdir? sorularının cevabını bulacaksınız.

İnsan vücudunda saptanan her bulgu aynı derecede tehlike taşımaz ya da zorunlu olarak bir tedavi uygulaması gerektirmez. Bu bulgular gibi rahimde ortaya çıkan miyomlarında her zaman tedavi edilmesi şart değildir.

Miyom: Kadınların kas dokularında ortaya çıkan ve genel olarak rahmin dölyatağında oluşan bir ur türüdür.

miyom-nedir-miyom-tedavisi-nelerdir-2

Rahimde ortaya çıkan ve yumru şeklinde olan bu iyi huylu urlarının yok edilmesini sağlayacak ve risksiz bir tedavi uygulaması ne yazık ki yoktur. Miyomun ilaç yöntemi ile de tedavisi bulunmamaktadır. Miyomların bir tek ameliyat yöntemi ile vücuttan dışarı çıkarılması mümkündür. Ancak bu urların tedavi yöntemi ile çıkarılmasından sonra zaman içerisinde tekrarlama olasılığı da vardır. Bu nedenden dolayı miyomlar eğer aşırı adet kanamalarına neden oluyorsa ya da ağrı ve kısırlık gibi başka olumsuz sonuçlara neden oluyorsa derhal vücuttan çıkarılmalıdır. Aynı zamanda bu miyomların boyutları fazla büyükse ve giderek büyümeye devam ediyorsa da mutlaka çıkarılması gerekir. Hastayı rahatsız etmeyen ve hiçbir olumsuz sonuçlar doğurmayan küçük ve orta büyüklükte bulunan miyomlar ise kadınların menopoz dönemi sonrasında kendiliğinden küçülecektir. Miyomların küçülmesini sağlamak için bazı ilaçlar kullanılsa bile, ilaç tedavisinden sonra miyomlarda tekrar büyüme durumu ortaya çıkabilir. Miyomu olan hastanın sürekli gözlemlenmesi ve hangi tedavi uygulamasının yapılması gerektiğinin uzman doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Bu tedavi yöntemini belirlerken de miyomun özelliklerine göre karar verilmesi sağlanır.

miyom-nedir-miyom-tedavisi-nelerdir-3

Eğer vücutta ortaya çıkan bu miyomlar rahmin kas tabakasında ve içine gömülü bir şekilde bulunuyorsa, ölçü olarak fazla bir büyüklükteyseler o zaman kısırlık ve kanama gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Rahmin dışında ortaya çıkan miyomlar ise hastalarda hiçbir rahatsızlığa neden olmaz ve tesadüf üzerine teşhis edilir.

Miyomu Büyüten Etken Nedir?

Kadınlık hormonu olarak bildiğiniz östrojen, miyomların büyümesine neden olur. Bu sebepten dolayı miyomlar genel olarak üreme çağında ve hamilelik döneminde yaklaşık olarak 2-3 kat büyümektedir.

Dip not: 6 ayda 1 jinekolojik muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Sağlıkla kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Atıştırmalıklarla Sağlıklı Beslenmenin Yolları başlıklı makalemizde sağlık, sağlıklı atıştırmalık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

90
87 paylasim, 90 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı