mizahin-iyilestirici-gucu

Mizahın İyileştirici Gücü


Mutsuz olduğumuzda, üzüldüğümüzde, umutsuzluğa düştüğümüzde ne kadar da her şeyden biranda pes edip kendi kabuğumuza çekiliyoruz değil mi? Elimizdekilerin, sevdiklerimizin kıymetini bir anda olsun unutup sadece biz üzülüyor muşuz, sanki bütün kötü olan her şey bizi buluyormuş gibi davranmaya başlıyoruz. Hayatta yaşadığımız, yaşayacaklarımız, seçtiklerimiz ya da seçmediklerimizle bizler yaşayacağız ve her şey iyisiyle kötüsüyle hayatımızın boyunca yanımızda olacak. Ama en önemlisi hayatınızda yer etmeyecek, tabiri caizse fındık kabuğunu doldurmayacak nedenlerle kendi hayatımızı çekilmez bir hale getirmenin, sadece bütün olumsuzluklar sizi buluyormuş gibi davranmanın psikolojik olarak da kendinizi daha da olumsuz etkilemesine neden olur.

Ufak tefek olayların karşısında mizahı alışkanlık edin kendinize. Mizah öyle güçlü bir terapi ki hayatınıza girmeye başladıkça hayata daha pozitif daha olumlu bakmanızı sağlıyor ve daha önce kafanıza taktığınız sorun ettiğiniz çoğu şey size artık tamamen uzak çünkü mizahla harmanlıyorsunuz ufak tefek sorunları ve karşınıza bambaşka bir bakış açısı çıkıyor. Kafanıza bir şey mi takıldı, devamlı kafanız da kurmaya mı başlıyorsunuz, olumsuz bir durum karşısında kendinizi hemen karamsarlığa mı bırakıyorsunuz kesinlikle yapmayın. Mizahın iyileştirici gücü ile bu tarz alışkanlıklarınızı kolayca hem de gülümseyerek bırakabilirsiniz. Bütün stresinizi bile mizah ile kolayca atlatabilir, en sıkıntılı zamanlarınızın üstesinden mizahın iyileştirici gücüyle rahatlıkla gelebilirsiniz.

Tabi mizahı alışkanlıklarımızın arasına alırken dikkat etmemiz gereken noktalar, uygulamamız gereken bazı kriterler var işte tam bu noktada okuduğum kişisel gelişim kitabı olan Mizahın İyileştirici Gücü’ ne değinmek istedim 🙂 Yazar Allen Klein Mizahın İyileştirici Gücü kitabında anlatımı ve kaleme aldığı konularla öyle güzel dokunmuş ki mizahın iyileştirici gücüne ve mizahı nasıl kullanmamız gerektiğine hem bilimsel hem de mizahıyla vurgulamış okuyucularına aktarmak istediklerini. Yazar Allen Klein daha zor durumlar ve sıkıntılar karşısında mizahın iyileştirici gücüne kendisini bırakmış ve mizaha psikolojik ve fizyolojik olarak yaklaşarak farklı bir boyut kazandırmış. Okurken eminim sizin içinde farklı bir deneyim olacak ve hayatınıza mizahı farklı bir açıdan alarak karşınıza çıkabilecek karamsar ya da sıkıntılı durumlarda daha kolay üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.  İyi okurlar 🙂

Bir önceki yazımız olan Mutsuzluğun Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde mutsuzluk, mutsuzluk nedenleri ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

83
80 Paylaşım, 83 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir