mutfakta-siklikla-yapilan-yanlisliklar

Mutfakta Sıklıkla Yapılan Yanlışlıklar


Herkesin mutfakla arası iyi! Fakat mutfakta sıklıkla yaptığımız bazı hareketlerin aslında yemeklerin lezzetini baltaladığını biliyor muydunuz? Gelin birlikte, mutfakta sıklıkla yapılan yanlışlıklar nelermiş inceleyelim. 🙂

Pirinçleri Az Yıkamak

Pirinç pilavı yaparken, pirinçleri tencereye koymadan önce kısa bir süre sudan geçiriyorsanız, aslında çok yanlış yapıyorsunuz! Pilavınızın güzel ve lezzetli olmasını istiyorsanız, pirinçleri duru su akana kadar yıkamanız gerekiyor.

Fırını Keki veya Kurabiyeyi Koyduktan Sonra Çalıştırmak

Fırın soğuk olduğu zaman kurabiye ya da kek üzerinde bulunan yağı bırakır ve kalıp tam olarak tutmaz. Tariflerde yer alan ‘önceden ısıtılmış fırında’ ibaresini görmezden gelmeyin.

Haşlanmış Makarnayı Soğuk Suda Yıkamak

Bu uygulama son derece yanlış! Bu hareketi yaparak makarnanın içeriğindeki tüm vitamini, besin değerini ve lezzetini anında kaybedersiniz. Doğru olan, makarnayı süzdükten sonra hemen sosla karıştırıp servis etmeniz olacaktır.

Önce Sarımsağı, Sonrasında Soğanı Atmak

Yemek yaparken sarımsak kullanmak istiyorsanız, kavurma işlemi yaparken ilk olarak soğanları atmalı, onlar biraz yumuşadıktan sonra ise doğradığınız sarımsakları eklemeniz gerekir. Aksi halde sarımsaklar yüksek sıcaklığa uzun süre dayanamayacakları için yanarlar.

Haşlanan Ete Pişmeden Tuz Atmak

Haşlama tarzı pişirilen yemeklerde, et henüz pişmeden üzerine tuz atarsanız etiniz sertleşecektir. Bu sebeple en iyisi yemeğin tuzunu et piştikten sonra atmak olacaktır.

Salatayı Yaparken Sosunu Eklemek

Salatayı yaparken hemen akabinde sosunu eklerseniz, çıtır çıtır ağza gelmesi gereken tüm yeşillikler pörsüyecektir. Bu yüzden en iyisi sosu salatayı servis etmeden önce dökmeniz olacaktır.

Buzluktan Çıkan Eti Çözülmeden Ocağa Atmak

Dondurucudan çıkarttığınız eti hemen tencereye atarsanız, çok fazla su salar ve et tüm lezzetini kaybeder. Etin lezzetli olmasını istiyorsanız, buz tutmuş etinizi oda sıcaklığına gelene kadar bekletmelisiniz. Ancak uzun süre boyunca oda sıcaklığında kalan et bakteri oluşumuna sebep olabileceğinden dolayı arada sırada et yeterince çözülmüş mü diye kontrol etmelisiniz.

Eti Kısık Ateşte Mühürlemek

Kısık ateşte mühürlediği zaman, et suyunu hapsetmez ve lezzetini biraz olsun kaybeder. Bu uygulamanın doğrusu, eti yüksek ateşte mühürlemektir.

Kek Yaparken Yumurtaları Çok Fazla Çırpmak

Herkes büyük bir zahmetle yaptığı kekin tabii ki yumuşacık bir kıvamda olmasını ister. Eğer kekiniz için hazırladığınız yumurtaları gereğinden fazla çırparsanız, kekiniz dilediğiniz gibi kabarmaz! En iyisi içerisindeki şeker taneleri eriyene kadar çırpmak olacaktır.

Sebzeyi Yıkadıktan Sonra Hemen Tencereye Atmak

Sebze yemeği yaparken, sebzeleri yıkadıktan sonra hemen tencereye atarsanız yemeğiniz sulanır. Bu yüzden de yemeğinizin lezzeti azalır. Bu sebeple sebzeleri öncelikle kurulamanızda fayda var. Aynı nedenle kabak ve benzeri sebzelerin çekirdeklerini de çıkartmayı unutmamalısınız.

Etin Suyunu Yemeğe Eklemek

Lezzetli olsun diye pek çok kişi bu hatayı yapmaktadır. Oysaki lezzetin ötesinde bu uygulama sağlığımızı da tehlikeye atıyor. Neden mi? Çünkü çiğ etin beklediği marinasyon suyunda bakteri oluşmaktadır. Bu sebeple en iyi ve sağlıklı karar, o suyu dökmeniz olacaktır. Yine aynı mantıkla düşündüğümüz zaman çiğ eti doğrarken kullandığımız kesme tahtası veya bıçak gibi aletleri de pişmiş etle temas ettirmemelisiniz.

Sütlü Tatlı Yaparken Önce Şekeri Koymak

Sütlü tatlılar yaparken şekeri erken koyarsanız, sütün içerisindeki protein yapısının bozulmasına neden olursunuz. En doğru hareket, şekeri karışıma en son eklemek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zeki İnsanların 5 Önemli Özelliği başlıklı makalemizde eğlence ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
96 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı