mutsuzlugun-nedenleri

Mutsuzluğun Nedenleri Nelerdir


Mutsuzluğumuzun sebebini her zaman biz kendimiz yaratırız. Kendimizi mutsuz sayabilmek adına her şeyi yapıyoruz. En ufak bir olayda kendimizi mutsuz ilan ediyoruz. Peki, Mutsuzluğun Nedenleri Nelerdir Öncelikle şükretmeyi bilmediğimiz için. Mutsuzluğumuzun sebebi her şey olabilir. Ölüm, ayrılık, aşk vb. her şey olabilir. Aslında bizi en mutsuz edebilecek tek şey ölüm olmalıdır. Çaresi olmayan tek şey.

Geri dönüşü olmayan tek şey. Sonsuzluğa yolculuk diye adlandırıyorum ben. Kapatıyorsun gözlerini sonsuzluğa. Ama geride kalanlar geride kalanlar hep mutsuz. Ölüme bile alışıyorsa insan başka sebeplerden dolayı kendimizi üzmemiz saçma. Elbet insanlar kendince sorunlar yaşar ve bunlar onlara ağı gelir. Kendisini mutsuz sanır. Şükretmeyi bilmediği için. Mutsuzluk denilen şey nedir diye sorsalar herkesin arı bir cevabı olur.

Bana göre ise sadece ölümdür mutsuzluk sebebi. Mutsuz olduğumuzda içimize kapanık, bunalımda hissederiz. Her ey üstüne üstüne gelir. İçinden hiç bir şey gelmez. Ne yemek yemek gelir ne gezmek tozmak. Hatta oturmak bile gelmek içinizden. Peki, neden mutsuz olmayı istiyoruz? Mutsuz olmak için bu kadar mı nedenimiz var? Mutlu olmak için hiç mi sebep yok? Elbette var. Bizim için, mutlu olmak için her zaman bir sebep vardır. Mutsuz olarak yaşarsak elimize ne geçecek ki. Ben söyleyim hiç bir şey. Yine söylüyorum bizi ölümden başka ne üzebilir ki. Bir daha görmüyorsun gideni. Ne sesini duyuyorsun ne kokusunu alabiliyorsun.

Acısı o kadar çok ki. İlk başlarda kendine mutlu olabilmek adına bir neden bulamıyorsun. Seni de o giden ile birlikte gömüyorlar. Hiç bir acı hiçbir mutsuzluk bunun yerini tutamaz. Mutsuzluk için daha neden daha neden arıyorsanız kendi içinize bakın. Kalbinizi dinleyin orada bir yerlerde içinizde kalmış bir şeyler görecekseniz. Kendinizi mutsuz etmek için elbet bir neden bulacaksınız. Bir insan kendini mutsuz etmek istiyorsa zaten bir sebep bulur. Sizlere tavsiyem yapmayın. Yıpratmayın kendinizi…

Bir önceki yazımız olan Nasıl Pozitif Enerji Yayılır başlıklı makalemizde mutluluk, pozitif enerji ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
78 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir