muz-hakkinda-nadir-bilinenler

Muz Hakkında Nadir Bilinenler


Bitkiler arasında dünyanın en çok sevilen meyvesi şüphesiz ki muzdur. Muz ile ilgili nadir bilinen bu ilgileri duyduğunuz zaman sizde çok şaşıracaksınız.

Muz Önceden Çekirdekliydi

İnsanlar seçici yiyiciler olduğu için meyve tohumlarını arındırarak üretim yapmaya başlamışlardır. Muzda hala küçük küçük tohumlar var, fakat muz çoğaltımında hiçbir işe yaramıyorlar.

Muz Ağacı Aslında Ağaç Değil, Sadece Bir Bitki

Muz ağacı, ölmeden önce üstünde yalnızca bir muz yetişir. Neyse ki, ölmeden önce yeni bir bebek bitki filizlenir ve büyür. Bu sürecin tamamı yalnızca 10 yıl sürer.

Muz Geceden Kalma Olayı İçin Müthiş Bir Çözüm

Neden mi? Çünkü içindeki zengin potasyum geceden kalma halinizi alıp götürecektir.

Eskiden Gemide Muz Taşımak Uğursuzluk Sayılırdı

Neden mi? Çünkü muz taşıyan gemilerin çabucak yolculuk etmesi, meyvelerin bozulması ve dolayısı ile balık tutamaması demekti. Bazıları, olgunlaşmış meyvenin denizcileri öldürebilecek olan metan gazı saldığını ifade ediyor.

Muzdaki Suyu Ayrıştırmak İçin Nükleer Bilim Gerekli

Yüzde 80 su olmasına rağmen muzdan meyve suyu sıkmak oldukça zordur. Çünkü moleküler yapısı çok sıkışık yapıda değildir. Bazı nedenlerden dolayı, Hintli atom bilimcileri suyu muzdan ayrıştırmak için etkili bir yol bulmaya çalışıyor.

Bonus Bilgi: Dünyadaki en büyük muz üreticisi ise Hindistan ülkesidir.

Bir önceki yazımız olan Limon ve Kırmızı Meyveler Detoks Suyu Tarifi başlıklı makalemizde detoks, diyet tarifleri ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
80 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir