narsist-kisilik-ve-ozellikleri-nelerdir

Narsist Kişilik ve Özellikleri Nelerdir?


Karşısındaki kişileri ezmeye ve küçük düşürmeye meyilli olan kişilerin aslında kendilerine güvensiz kişiler olduğunu biliyor muydunuz?

Narsist: Kendisini çok fazla beğenen, diğer insanlardan kendini üstün gören, hep takdir ve ilgi bekleyen, imtiyazlı olduğuna inanan ve her zaman herkesten özel muamele bekleyen kişidir. Narsist kişiliğin altında paradoksal olarak derin bir kendine güvensizlik yatmaktadır. Nitekim bu kişiler çok fazla alıngan ve eleştiriye karşı oldukça tahammülsüz insanlardır.

Narsist insanların şuuraltı kendine güvensizliği bastırarak egosu yüksek insanı üretmektedir. Narsist insanlar ayrıca empati kurmayı başaramayan ve başkalarının duygularını anlayamayan kişilerdir. Kendine güvensizlik ile başkalarını anlayamama birleştiği zaman narsist kişilik gelişir.

Narsist Davranışların Eğitim ile Bağlantısı Var Mıdır?

Narsist insanlar övgü ile beslendikleri için çok daha fazla çalışırlar. Dolayısıyla hayatta başarı kazanma ve iyi bir yere gelme ihtimalleri çok daha yüksektir. Başarı, kendini beğenmişliklerini iyice besler. Bu nedenle narsist kişilerin yakın çevresi ile ilişkisi iyice bozulur. Parlak bir statüsü olan, fakat yalnız bir insan vardır narsist kişiliklerde. Çalışkan olmayan ve başarı kazanamayan narsist kişilerin ise hayatları çok kötüdür.  Çünkü çok ihtiyaç duydukları övgüyü bir türlü elde edemedikleri için depresyona ve bunalıma doğru sürüklenirler. Narsist kişiler elit davranışlara eğilimli kişilerdir. Statüsü yüksek arkadaşlar edinmek, iyi yerlere gitmek ve iyi arabalara binmek isterler. İnsanları ezmekten asla çekinmezler. Kendileri en üstün kişi oldukları için başkalarını ezmek en doğal davranışlarından biridir. Narsist kişiliğin izleri ergenlik, hatta ve hatta çocukluk yıllarına kadar uzanmaktadır. Fakat asıl Narsist kişilik 18 yaşından sonra ortaya çıkar. Narsist kişiler genel olarak narsist olduklarını fark edemezler. Hatta siz ona söyleseniz bile kabul etmezler; kabul etseler bile çok kolay kendilerini değiştirmezler.

Narsist Kişiler Çevresine Zarar Verir Mi?

Narsist kişilerde en önemli özelliklerinden biri empati kurma eksikliğidir. Başkalarının duygularını pekte anlayamazlar. Zaten başkalarını önemsemeyen kişilerdir. Başkaları, ancak kendilerini övmek ve onaylamak için vardır. Bu yüzden narsist kişilerin yakın ilişkileri evlilik ve yakın dostlukları çok uzun süreli devam etmez. Fedakarlığı her zaman başkalarından beklerler. Çünkü onlar uğruna her türlü fedakarlığın yapılacağı insanlar olarak kendilerini görür. Narsist kişiler vermezler, her daim alırlar. Aşkta bile beğenilmek için bulunurlar. Başkalarının hakkını çiğnemekten çekinmeyen narsist kişiler, hatta ve hatta hak çiğnediklerinin farkına bile varmazlar. Çünkü narsist kişiler zaten her şeyin kendi hakları olduğuna inanırlar. Aynı zamanda narsist kişiler çokta çıkarcıdırlar.

Her birimiz narsist duygular ile savunmalar yaparız. Çünkü her birimiz kendimizi en iyi görmek isteriz. Fakat narsist kişilerin asıl problemi, kendilerini iyiden de öte hem imtiyazlı görmeleri hem de başka hiç kimseye değer vermemeleridir.

Narsist Kişilik Tedavi Edilebilir Mi?

Narsist kişiler tedaviye ‘ben narsist bir insanım’ diyerek tedaviye tabi ki de gelmezler. Genel olarak narsist kişiler depresyon şikayeti üzerine başvuruda bulunurlar. Çünkü narsist kişiler hayatları boyunca çok sık hayal kırıklığı yaşarlar. Her zaman sevilme ve övülme beklentisi içinde oldukları için bu isteklerinin hayat boyu sürmemesinden rahatsız olurlar. Bazı psikolojik terapiler ile bu kişilik hafifletilebilir.

Bir önceki yazımız olan Olgun Musunuz? başlıklı makalemizde olgun olmak ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
93 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir